Reklama

Włoski immunolog: Pandemia dobiega końca

Włoski immunolog, doradca rządu Włoch Sergio Abrignani ocenił, że nie pojawi się jeszcze bardziej zjadliwy wariant koronawirusa niż Omikron i Delta. - Pandemia dobiega końca - ocenił.

Można zacząć marzyć o "odzyskaniu naszej wolności utraconej w ostatnich dwóch latach" - stwierdził profesor Sergio Abrignani w opublikowanym we wtorek wywiadzie dla dziennika "Corriere della Sera".

Immunolog z mediolańskiego uniwersytetu zwrócił uwagę, że zarówno wariant Omikron, jaki i jego podwariant BA.2, zwany we Włoszech Omikronem 2, są mniej niebezpieczne od Delty dla osób zaszczepionych dwiema lub trzema dawkami.

"Trudno sobie wyobrazić, aby pojawił się bardziej zakaźny wariant" - oświadczył.

Wirus stanie się endemiczny

Abrignani wyraził nadzieję, że wirus stanie się endemiczny. Podkreślił, że wśród Włochów jest już wysoki poziom odporności, osiągniętej dzięki szczepieniom i przebyciu zakażenia.

Reklama

"W ten sposób dochodzi się do endemii" - wyjaśnił, zaznaczając, że wirus wtedy nie znika, ale krąży, wywołując ograniczoną liczbę zakażeń.

Zdaniem eksperta obecnie czwarta dawka szczepionki nie jest potrzebna.

Włochy mają za sobą czwartą falę pandemii, a liczba nowych zakażeń codziennie spada. Od piątku nie będzie już obowiązywał nakaz noszenia maseczek na zewnątrz.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: pandemia | Pandemia koronawirusa | COVID-19

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy