Reklama

Włochy: Koniec kwarantanny, czyli kluczowy etap otwarcia kraju

"Koniec kwarantanny" - tak rzymski dziennik "La Repubblica" podsumowuje w poniedziałek w nagłówku dalsze odmrażanie gospodarki kraju po dwóch miesiącach zamknięcia. Od tego dnia wznawia działalność 800 tys. firm, lokali gastronomicznych i usługowych oraz sklepów.

Włochy, gdzie z powodu pandemii panował najbardziej surowy w Europie reżim kwarantanny, robią duży krok w kierunku powrotu do względnej normalności, choć przy zachowaniu środków ochrony sanitarnej - przede wszystkim maseczek, rękawiczek i dystansowania społecznego.

Od rana mogą być otwarte wszystkie sklepy, bary, restauracje i salony fryzjerskie. Wznawiają prace muzea. Każdy może wychodzić z domu bez żadnych ograniczeń i konieczności prezentowania tzw. autocertyfikatu w razie kontroli. Wracają msze z udziałem wiernych, a także kontakty towarzyskie. Spotykać mogą się już nie tylko rodziny, jak dotychczas, ale również przyjaciele.

Reklama

Jednak w poszczególnych regionach odmrażanie kolejnych branż będzie miało różny zasięg.

Władze Wenecji Euganejskiej, gdzie sytuacja epidemiczna stale się poprawia, zdecydowały o otwarciu niemal wszystkich sektorów biznesu i usług w poniedziałek. Wznowi tam działalność 80 tys. firm handlowych, usługowych i innych, a także hotele, schroniska górskie, baseny, siłownie i plaże. W samej Wenecji nie zostaną jednak na razie otwarte dwa historyczne lokale: Harry's Bar i Caffe Florian, bo - jak argumentują ich właściciele - w mieście nie ma przecież turystów, a to oni głównie byli ich klientami.

Lombardia: Mierzenie temperatury w restauracjach

Również Liguria, jak ogłosił jej gubernator Giovanni Toti, otwiera wszystko. Na Sardynii otwarte zostaną wszystkie plaże.

W najbardziej zaatakowanej przez koronawirusa Lombardii wszyscy klienci wchodzący do restauracji będą mieli mierzoną temperaturę - zdecydowały władze.

We Florencji w Toskanii większość restauracji w historycznym centrum pozostanie zamkniętych, bo ich właściciele uznali, że inwestycje w zapewnienie środków ochrony przekroczą wpływy, na jakie mogą liczyć przy obecnym braku ruchu turystycznego.

Z tego samego powodu nie zostanie na razie otwartych wiele hoteli w Rzymie. Przedstawiciele tej branży twierdzą, że prawdziwe ożywienie nastąpi wiosną przyszłego roku.

We wtorek (19 maja) po ponad dwóch miesiącach można będzie ponownie zwiedzać rzymską Galerię Borghese, czyli kolekcję bezcennych dzieł malarstwa i rzeźby. Swe podwoje otworzą też Muzea Kapitolińskie.

Z Rzymu Sylwia Wysocka

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy