Reklama

Wietnam zatwierdził kubańską szczepionkę przeciw COVID-19

Wietnam zatwierdził do użytku w sytuacjach awaryjnych stosowanie kubańskiej szczepionki Abdala. To już drugi preparat przeciw koronawirusowi opracowany na Kubie. Jak podają kubańscy naukowcy, ich szczepionki oparte są na rekombinowanym białku, tej samej technice, nad którą pracuje amerykańska firma Novavax i francuska firma Sanofi.

Wietnam został w sobotę pierwszym krajem, który zatwierdził do użytku w sytuacjach awaryjnych stosowanie przeciwko COVID-19 opracowanej na Kubie szczepionki Abdala - poinformowała państwowa kubańska grupa farmaceutyczna BioCubaFarma.

Druga szczepionka z Kuby

"Na podstawie rygorystycznej oceny dossier szczepionki Abdala wietnamski organ kontroli leków wydał zezwolenie na awaryjne użycie kubańskiego preparatu" - podała grupa na Twitterze.

Abdalą jest zainteresowana także Wenezuela, która podpisała już kontrakt na dostawy tego preparatu. Z kolei druga kubańska szczepionka Soberana 02 zyskała uznanie w Iranie, gdzie dopuszczona jest już do użytku w sytuacjach awaryjnych.

Reklama

Jak twierdzą kubańscy naukowcy, Abdala i Soberana 02, oparte na rekombinowanym białku, tej samej technice, nad którą pracuje amerykańska firma Novavax i francuska firma Sanofi, są skuteczne w ponad 90 proc. w zapobieganiu COVID-19.

Kolejne kraje zainteresowane

Kuba w czwartek rozpoczęła rozmowy z ekspertami ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), aby uzyskać zatwierdzenie jej szczepionek. Ich nabyciem są zainteresowane także Argentyna i Meksyk.

W wyniku embarga Stanów Zjednoczonych od 1962 r. Kuba opracowuje własne szczepionki od lat 80. XX wieku. Jest pierwszym krajem w Ameryce Łacińskiej, który wyprodukował szczepionkę przeciwko COVID-19.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama