Reklama

Wielka Brytania: Zapłacą ochotnikom, którzy dadzą się zarazić koronawirusem

Brytyjscy naukowcy oferują po 3500 funtów dla 24 ochotników, którzy dadzą się zarazić mniej niebezpiecznymi odmianami koronawirusa. Ma to pomóc w opracowaniu szczepionki przeciw wirusowi, który na świecie spowodował już ponad 114 tys. zakażeń i ponad cztery tys. zgonów.

Ofertę taką złożyła firma hVIVO, jedna z kilku w Wielkiej Brytanii i kilkunastu na świecie, które próbują aktualnie opracować szczepionkę przeciwko COVID-19. Ochotnicy mieliby się dać zarazić dwoma słabszymi szczepami wirusa - 0C43 i 229E - a następnie przechodzić dwutygodniową kwarantannę w prowadzonym przez hVIVO laboratorium Queen Mary BioEnterprises Innovation Centre w Whitechapel w Londynie.

Uczestnicy testów mieliby zakaz kontaktowania się z kimkolwiek z zewnątrz, nie mogliby także wykonywać żadnych ćwiczeń fizycznych i musieliby ściśle przestrzegać zaleceń żywieniowych. 

Reklama

Na przeprowadzenie takich testów musi jeszcze wyrazić zgodę brytyjska Agencja ds. Regulacji Leków i Produktów Ochrony Zdrowia (MHRA). hVIVO regularnie prowadzi podobne testy przy tworzeniu szczepionek przeciwko zwykłej grypie, choć są one gorzej płatne.

Pomoc w stworzeniu szczepionki

Eksperci mają nadzieję, że zakażenie słabszymi szczepami wirusa, które od lat są rozpowszechnione i powodują tylko lekkie objawy, pomoże w stworzeniu właściwej szczepionki, ale zarazem ostrzegają, że najprawdopodobniej nie będzie ona gotowa przed końcem obecnej epidemii. 

Podobne testy z udziałem ochotników planuje przeprowadzić też jedno z amerykańskich laboratoriów.

Sytuacja na Wyspach

W zeszłym tygodniu brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział przekazanie z budżetu państwa 46 mln funtów (ponad 220 mln zł) na prace nad szczepionką przeciw koronawirusowi oraz nad testami, które pozwolą na niemal natychmiastowe wykrywanie zakażenia.

W Wielkiej Brytanii dotychczas potwierdzono 320 przypadków koronawirusa, z czego pięć zakończyło się śmiercią chorego.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy