Reklama

Wielka Brytania: Poszukują osoby zakażonej brazylijskim wariantem. Nowe informacje

W Wielkiej Brytanii trwają poszukiwania szóstej osoby, u której wykryto bardziej zakaźny brazylijski wariant koronawirusa P.1. Z najnowszych informacji przekazanych przez ministra zdrowia Matta Hancocka wynika, że zawężono je do 379 gospodarstw domowych w południowo-wschodniej Anglii.

O wykryciu pierwszych sześciu w Wielkiej Brytanii przypadków brazylijskiego wariantu P.1 poinformowano w niedzielę późnym popołudniem. Trzy z nich stwierdzono w Szkocji, dwa w South Gloucestershire w południowo-zachodniej Anglii, a o ostatnim wiadomo było tylko tyle, że test wykonano 12 lub 13 lutego.

Osoba, u której wykryto brazylijski wariant, najprawdopodobniej korzystała z przysyłanego pocztą zestawu do testowania w domu, ale nie wypełniła karty rejestracji testu, przez co nie wiadomo, kim ona jest, ani czy mogła kogoś dalej zakazić. We wspomnianych dwóch dniach wykonano ponad milion testów.

Reklama

"Jesteśmy wdzięczni"

- Nasze poszukiwania zawęziły się z całego kraju do 379 gospodarstw domowych w południowo-wschodniej Anglii i kontaktujemy się z każdym z nich. Jesteśmy wdzięczni, że wiele potencjalnych przypadków zgłosiło się po wezwaniu, które wystosowaliśmy w weekend - powiedział we wtorek Hancock w Izbie Gmin. Jak dodał, przypadki, gdy osoba, do której wysłano pocztą zestaw do testu, wykonała go i odesłała bez podawania danych kontaktowych, są rzadkie i zdarzają się w ok. 0,1 proc. badań.

Jak przypuszczają naukowcy, brazylijski wariant koronawirusa może łatwiej się przenosić, a także, z racji posiadanych mutacji, być bardziej odporny na stosowane obecnie szczepionki.

Najnowszy bilans

Tymczasem, jak podano we wtorek, w ciągu ostatniej doby wykryto w Wielkiej Brytanii 6391 nowych zakażeń, co jest trzecią najniższą liczbą od 28 września 2020 roku, i zarejestrowano 343 kolejne zgony. Od początku epidemii w kraju wykryto 4 188 400 zakażeń, z powodu których zmarło 123 296 osób. 

Do niedzieli włącznie pierwszą dawkę szczepionki otrzymało 20 478 619 osób, a drugą - 844 098.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy