Reklama

Wielka Brytania: Ogłoszono czwarty poziom zagrożenia epidemicznego

W Wielkiej Brytanii ogłoszono czwarty poziom zagrożenia epidemicznego w pięciostopniowej skali. Ma to związek z błyskawicznym rozprzestrzenianiem się wariantu Omikron.

Poziom czwarty oznacza, że koronawirus jest w powszechnym obiegu, zaś poziom transmisji wirusa jest wysoki lub rośnie wykładniczo, w związku z tym należy utrzymać zasady dystansu społecznego.

Omikron. Oświadczenie naczelnych lekarzy

"Transmisja SARS-CoV-2 jest już wysoka lokalnie, głównie nadal napędzana przez Deltę, ale pojawienie się Omikronu stwarza dodatkowe i szybko rosnące zagrożenie dla społeczeństwa i ochrony zdrowia. Wstępne dowody wskazują, że Omikron rozprzestrzenia się znacznie szybciej niż Delta i ochrona zapewniana przez szczepionki przed objawową chorobą wywołaną przez Omikron jest niższa. Dane dotyczące ciężkości choroby będą jaśniejsze w nadchodzących tygodniach, ale już teraz zdarzają się hospitalizacje z powodu Omikronu i prawdopodobnie będą one szybko wzrastać" - napisali we wspólnym oświadczeniu naczelni lekarze Anglii, Szkocji, Walii i Irlandii Północnej.

Reklama

Trzeci poziom zagrożenia koronawirusowego w Wielkiej Brytanii obowiązywał od maja, zaś od momentu wprowadzenia systemu zagrożenie nigdy nie zostało jeszcze obniżone poniżej poziomu trzeciego.

Największy dobowy wzrost zakażeń Omikronem

Wyjaśnijmy, że system zagrożenia koronawirusowego jest oddzielny i niezależny od jakichkolwiek decyzji rządowych dotyczących złagodzenia lub zaostrzenia ograniczeń.

W niedzielę Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego (UKHSA) podała, że w stosunku do soboty liczba potwierdzonych zakażeń wzrosła o 1239 i w całym kraju jest ich już 3137. To zdecydowanie największy dobowy wzrost do tej pory - prawie dwa razy większy niż był w sobotę.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Wielka Brytania | Pandemia koronawirusa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy