Reklama

Wielka Brytania: Już ponad 300 tys. zakażeń koronawirusem, nie żyje kolejnych 135 osób

​Liczba wykrytych w Wielkiej Brytanii przypadków koronawirusa przekroczyła 300 tys., natomiast w ciągu ostatniej doby liczba zmarłych z powodu Covid-19 wzrosła o 135 i obecnie wynosi 42 288 - podało w czwartek po południu brytyjskie ministerstwo zdrowia. Pod względem liczby ofiar śmiertelnych Covid-19 kraj ten zajmuje trzecie miejsce na świecie - za Stanami Zjednoczonymi i Brazylią.

Bilans nowych zgonów obejmuje wszystkie zarejestrowane w ciągu 24 godzin między godz. 17 we wtorek a godz. 17 w środę, w przypadku których testy potwierdziły obecność koronawirusa.

Jest to najniższy od 23 marca dobowy bilans zgonów niedotyczący dni weekendowych. Ponieważ w weekendy potwierdzanie koronawirusa jako przyczyny śmierci często odbywa się z opóźnieniem, dane obejmujące te dni są zaniżone, a nieuwzględnione zgony uzupełniane są w kolejnych bilansach. Podany w czwartek bilans jest on także niższy od średniej dobowej liczby zgonów z ostatnich siedmiu dni, która niweluje te wahania między poszczególnymi dniami tygodnia. W środę wynosiła ona 167.

Reklama

Rozbieżności z liczbie ofiar COVID-19

Ale bilanse podawane przez brytyjskie ministerstwo zdrowia obejmują jedynie te zgony, w których obecność koronawirusa została potwierdzona testami. Podawane raz na tydzień dane urzędu statystycznego ONS uwzględniają wszystkie zgony, w których Covid-19 został wpisany do aktu zgonu jako główna lub kluczowa przyczyna, nawet jeśli nie zostały przeprowadzone testy. Według podanych we wtorek danych, do 5 czerwca włącznie takich przypadków było 52 tysiące.

Ministerstwo zdrowia podało również, że w ciągu ostatniej doby wykryto 1218 nowych zakażeń koronawirusem. To niewielki wzrost w porównaniu ze środą, ale zarazem kolejny dzień, gdy liczna wykrytych zakażeń mieści się w przedziale między 1000 a 1500. Łącznie od początku epidemii w Wielkiej Brytanii potwierdzono już 300 469 przypadków koronawirusa, co jest piątą najwyższą liczbą na świecie - po Stanach Zjednoczonych, Brazylii, Rosji i Indiach.

W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 136,5 tys. testów na obecność koronawirusa, a od początku epidemii już prawie 7,26 mln. Bilans nowych testów i zakażeń obejmuje 24 godziny między godz. 9 rano w środę a godz. 9 rano w czwartek.

Pierwszy przypadek koronawirusa w Wielkiej Brytanii wykryto 31 stycznia, pierwszy zgon z powodu Covid-19 miał miejsce 5 marca.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy