Reklama

WHO ostrzega przed nową falą Omikronu. Zagrożona Wschodnia Europa

Według Światowej Organizacji Zdrowia do Europy Wschodniej napływa nowa fala zakażeń wariantem koronawirusa Omikron. WHO wezwała władze państw regionu, by zwiększyły wysiłki na rzecz szczepień przeciw COVID-19.

- Wzywam rządy i służby odpowiedzialne za zdrowie do przeanalizowania na poziomie lokalnym przyczyn mniejszego poziomu szczepień, braku ich akceptacji społecznej i w oparciu o konkretne dane oraz kontekst, opracowania metod interwencji mających na celu pilne zwiększenie poziomów zaszczepień - oświadczył dyrektor Światowej Organizacji Zdrowia na Europę dr Hans Kluge.

Koronawirus, Omikron i nowy podwariant. "Może wydłużyć falę epidemiczną"

Reklama

Ekspert wskazał, że w ciągu ostatnich dwóch tygodni liczba nowych przypadków SARS-CoV-2 podwoiła się w Armenii, Azerbejdżanie, Białorusi, Gruzji, Rosji i na Ukrainie.

Fala Omikronu zmierza w kierunku Europy Wschodniej

Ponadto dr Kluge zwrócił uwagę, że w Bośni i Hercegowinie, Bułgarii, Kirgistanie, Uzbekistanie i na Ukrainie mniej niż 40 proc. osób powyżej 60. roku życia jest w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19.

- Tak jak przewidywaliśmy, fala Omikronu zmierza w kierunku Europy Wschodniej, gdzie w dziesięciu państwach regionu już wykryto ten wariant - przekazał w oświadczeniu szef regionalny WHO.

ZOBACZ TEŻ: COVID-19 w Domu Artystów w Skolimowie. "Wykryto 6 przypadków"

Agencja Reutera zauważa, że doniesienia pojawiły się w momencie, gdy kilka innych państw regionu, w tym Polska i Czechy, zapowiedziały znoszenie restrykcji covidowych w przyszłym miesiącu, jeżeli utrzyma się obecny trend dziennych zakażeń SARS-CoV-2.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy