Reklama

We Francji odkryto nowy wariant koronawirusa

IHU - nowy wariant koronawirusa został odkryty u pacjentów z miasta Forcalquier we Francji. Pierwsze przypadki pojawiły się w klinice IHU Mediterranee w Marsylii, prowadzonej przez znanego wirusologa prof. Didiera Raoulta.

IHU został zdeponowany w naukowej sieci wymiany GISAID jako B.1.640.2. Na razie nie określono, czy nowy wariant jest bardziej zaraźliwy niż wcześniejsze mutacje koronawirusa. Nie został jeszcze zakwalifikowany do żadnej z grup i nie określono ryzyka, jakie niesie zakażenie się tym wariantem koronawirusa.

Forcalquier jest miastem położonym około 100 kilometrów od Marsylii. 

IHU to kolejny wariant koronawirusa SARS-CoV-2. Dominującą obecnie na świecie mutację Delta potwierdzono w grudniu 2020 roku w Indiach. Omikron został po raz pierwszy opisany przez naukowców z RPA prawie rok później - w listopadzie.

Omikron nadal jest obiektem badań

Reklama

Od kilku tygodni Omikron jest regularnie wykrywany w kolejnych państwach świata. Naukowcy wskazują, że jest zbyt wcześnie, aby przewidzieć, czy nowa wersja Omikronu będzie rozprzestrzeniać się w taki sam sposób jak standardowa, ale mówią, że jest ona genetycznie odrębna i może zachowywać się inaczej.

Epicentrum nowego wariantu została Pretoria. Według danych dotyczących profilu pacjentów w zeszłym tygodniu 80 proc. przyjęć do szpitali w związku z koronawirusem dotyczyło osób poniżej 50. roku życia. Większość z nich nie wymagała podania tlenu.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: nowy wariant koronawirusa | IHU | Koronawirus (SARS-CoV-2) | Francja

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy