Reklama

Wariant Delta w Polsce. Minister zdrowia Adam Niedzielski: Staje się dominujący

Wariant Delta w tym tygodniu odpowiada za 80 proc. zakażeń w Polsce - poinformował minister zdrowia Adam Niedzielski po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego. Szef resortu wskazał, że Delta dominuje w województwie pomorskim.

W czasie piątkowej konferencji prasowej szef resortu zdrowia poinformował, że wariant Delta stanowi więcej niż połowę przypadków wśród zakażeń. - Wariant ten ma 60 proc. udziału w liczbie zakażeń w ciągu miesiąca. Staje się wariantem dominującym w Polsce. W ostatnim tygodniu parametry opisujące udział wariantu Delta w całej liczebnie badanych próbek dochodzi do 80 - powiedział Niedzielski.

Przyznał, że te dane nie zaskakują, biorąc pod uwagę monitoring sytuacji epidemicznej z Austrii, Niemczech, czy Szwecji. - Zarówno w Austrii, jak i w Szwecji poziom Delty w ostatnich badaniach jest rzędu 93 proc. Natomiast w Niemczech - mamy 90 proc. Powoli zbliżamy się w Polsce do tych parametrów wysokich, które są odnotowywane w krajach europejskich - powiedział minister zdrowia.

Reklama

Poinformował, że patrząc na województwa dominuje w pomorskim. Odnotowano tam 40 przypadków.

Najnowsze dane resortu zdrowia

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że badania potwierdziły 153 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, zmarły dwie osoby z COVID-19.

Resort podał, że nowe przypadki dotyczą osób z województw: małopolskiego (23), lubelskiego (20), śląskiego (19), mazowieckiego (16), pomorskiego (14), podkarpackiego (8), dolnośląskiego (7), podlaskiego (6), wielkopolskiego (6), warmińsko-mazurskiego (5), zachodniopomorskiego (5), kujawsko-pomorskiego (4), łódzkiego (4), lubuskiego (3), świętokrzyskiego (2), opolskiego (1).

10 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy