Reklama

W Brazylii rośnie liczba zachorowań, a na plażach tłumy

Mimo ponad miliona potwierdzonych przypadków koronawirusa i ponad 50 tys. zgonów tłumy Brazylijczyków pojawiły się w ciągu ubiegłego weekendu na plażach Rio de Janeiro, nie przestrzegając żadnych środków ostrożności.

Ministerstwo zdrowia Brazylii poinformowało w poniedziałek (22 czerwca) o wzroście w ciągu ubiegłych 24 godzin potwierdzonych przypadków koronawirusa o 21 432 oraz o 654 kolejnych zgonach. Łączna liczba zachorowań przekroczyła już 1,1 mln, a ofiar śmiertelnych osiągnęła 51 271.

Dymisja ministra zdrowia stanu Rio de Janeiro

Dzień wcześniej miłośnicy opalania się i kąpieli zapełnili słynne plaże Rio de Janeiro, w tym opiewane w piosenkach i filmach Copacabanę i Ipanemę. Większość nie miała masek ani nie przestrzegała zaleconego przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) dystansu co najmniej jednego metra między sobą.

Reklama

Tymczasem stan Rio de Janeiro jest drugim pod względem liczby nowych zakażeń koronawirusem stanem Brazylii. W tej sytuacji minister zdrowia tego stanu, Fernando Ferry, zapowiedział, że podaje się do dymisji, po zaledwie miesiącu na tym stanowisku.

"Mogę powiedzieć tylko jedno: próbowałem" - skonstatował Ferry w telewizji Globo, informując o swojej dymisji.

Ferry objął stanowisko po tym, jak policja zajęła się podejrzanymi kontraktami i zakupami sprzętu przez władze stanowe, mającymi zapobiec pandemii. Stanowa legislatura wszczęła postępowanie w celu postawienia w stan oskarżenia gubernatora stanu.

Podobna sytuacja panuje na szczeblu federalnym gdzie w przeciągu miesiąca zrezygnowało dwóch ministrów zdrowia. Obecnie p. o. szefa tego resortu jest generał w służbie czynnej, który nie ma żadnego medycznego wykształcenia.

Brazylia a świat

Brazylia jest drugim po USA krajem na świecie pod względem liczby zakażonych i liczby przypadków śmiertelnych. Według ekspertów WHO, rzeczywista liczba infekcji w tym kraju jest znacznie wyższa.

Prezydent Brazylii Jair Bolsonaro od wielu tygodni jest krytykowany przez większość społeczeństwa za bagatelizowanie zagrożenia stwarzanego przez koronawirusa. Szef państwa wielokrotnie atakował m.in. gubernatorów stanów, których oskarżał o zawyżanie danych dotyczących liczby zachorowań i zgonów z powodu COVID-19 oraz "trwonienie pieniędzy publicznych" na walkę z "wyolbrzymianym zagrożeniem".

WHO ostrzega, że zbyt wczesny powrót do stanu sprzed pandemii grozi przyspieszeniem rozprzestrzeniania się koronawirusa i zwiększeniem liczby ofiar śmiertelnych.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy