Reklama

USA. Zatwierdzono Paxlovid - pierwszy doustny lek na COVID-19

Pierwszy dopuszczony w USA lek antycovidowy w postaci doustnych pigułek to Paxlovid, opracowany przez koncern Pfizer. Według producenta lek powinien być skuteczny także w infekcjach wariantem Omikron. ​Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA) dopuściła lek w trybie nadzwyczajnym.

Jak podała w komunikacie FDA, lek został dopuszczony do stosowania u pacjentów w początkowym stadium choroby i nie jest przeznaczony dla osób hospitalizowanych, czy jako środek zapobiegawczy lub zamiennik szczepionki.

Prawie 90 proc. skuteczności w zapobieganiu śmierci

Decyzja o dopuszczeniu leku jest wynikiem rezultatów badań klinicznych, wykazujących 88-procentową skuteczności leku w zapobieganiu hospitalizacji i śmierci u szczególnie narażonych osób, które zaczęły kurację w ciągu pięciu dni od wystąpienia objawów.

Zestaw leku obejmuje 10 tabletek nirmatrelwiru, środka hamującego replikację wirusa oraz 20 tabletek ritonawiru, substancji przedłużającej działanie głównego środka. Zalecenia FDA obejmują przyjmowanie po dwóch tabletek ritonawiru i jednej nirmatrelwiru dwa razy dziennie przez pięć dni.

Reklama

- Dzisiejsza decyzja wprowadza pierwszy lek na COVID-19 w formie doustnej pigułki; to ważny krok naprzód w walce z pandemią - powiedziała Patrizia Cavazzoni, dyrektor FDA ds. badań nad lekami. "Daje nam to nowe narzędzie do walki z Covid-19 w kluczowym momencie, kiedy pojawiają się nowe warianty" - dodała.

Paxlovid ma być skuteczny w walce z Omikronem

Według koncernu Pfizer, lek powinien być także skuteczny w infekcjach wariantem Omikron.

Możliwe efekty uboczne leku to m.in. osłabione poczucie smaku, biegunka, wysokie ciśnienie oraz ból mięśni.

FDA ma wkrótce wydać decyzję również w sprawie innego doustnego środka przeciwko COVID-19 - molnupirawiru produkowanego przez firmę Merck & Co. Lek ten został dopuszczony już wcześniej do użytku m.in. przez Europejską Agencję Leków.

W listopadzie prezydent USA Joe Biden ogłosił zakup 10 mln zestawów leku Pfizera, zapowiadając jego pierwsze dostawy jeszcze w tym roku.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: paxlovid | USA | Pfizer

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy