Reklama

USA: Trzecia dawka szczepionki. FDA zatwierdziła preparat dla określonych grup

Osoby starsze powyżej 65 lat i osoby od 18. roku życia, obarczone wysokim ryzykiem zachorowania będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki - zadecydowała Amerykańska Agencja Żywności i Leków (FDA). Wszystkie osoby przyjmą preparat Pfizer/BioNTech. Decyzję FDA musi zatwierdzić panel doradczy CDC.

Dawka przypominająca ma być podana co najmniej sześć miesięcy po podaniu drugiej dawki, a zezwolenie na jej podanie obejmowałoby osoby najbardziej podatne na ciężki przebieg COVID-19 i osoby wykonujące pracę, która naraża ich na ryzyko zachorowania.

Teraz podawanie trzeciej dawki będzie głosowane przez panel doradczy Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom (CDC), który ma zająć się tym w czwartek.

Trzecia dawka nie dla wszystkich

Prezydent Joe Biden ogłosił w sierpniu, że rząd zamierza wprowadzić dawki przypominające dla osób w wieku 16 lat i starszych. FDA głosowała nad tym pomysłem w piątek, ale komitet ekspertów opowiedział się przeciwko oferowaniu trzeciej dawki szerszej populacji.

Reklama

Eksperci stwierdzili, że nie ma wystarczających dowodów na poparcie szczepień przypominających dla wszystkich osób w wieku 16 lat i starszych, które otrzymały drugą dawkę co najmniej sześć miesięcy wcześniej.

Niewystarczające dane o trzeciej dawce?

Podczas kilkugodzinnych obrad eksperci wyrażali także niezadowolenie z niewystarczających, ich zdaniem, danych na temat bezpieczeństwa dodatkowej dawki oraz z polegania przez Pfizera na danych z Izraela, które ich zdaniem nie muszą być adekwatne do sytuacji w USA.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | FDA | szczepionka | trzecia dawka

Reklama

Reklama

Reklama