Reklama

USA: Sieć szpitali zwalnia pracowników niezaszczepionych przeciw COVID-19

Amerykańskie media informują, że sieć szpitali w Massachusetts UMass Memorial Health zwolniła ponad 200 osób, które odmówiły zaszczepienia się przeciw koronawirusowi. Podobną decyzję podjęły inne szpitale.

UMass Memorial ogłosił latem obowiązek zaszczepienia lub okazania uzasadnionego zwolnienia z tego obowiązku w terminie wyznaczonym na 1 listopada.

Obowiązkowe szczepienia

"Mieliśmy szczerą nadzieję, że wszyscy dostaną szczepionkę i pozostaną w UMass Memorial, ale jako organizacja opieki zdrowotnej musimy chronić naszych pacjentów i osoby świadczące usługi" - głosi oficjalne oświadczenie sieci szpitali cytowane przez NBC.

UMass Memorial ma główną siedzibę w Worcester. Zatrudnia około 15 tys. pracowników i prowadzi kilka szpitali w centralnym Massachusetts.

NBC zwraca uwagę, że niemal wszystkie szpitale w Massachusetts ogłosiły obowiązek szczepień dla pracowników w konkretnych terminach. Opierający się zarządzeniu są zwalniani lub kierowani na bezpłatne urlopy.

Reklama

Zwolnieni ze szczepień ze względów religijnych

Sieć szpitali Southcoast Health zwolniła 216 pracowników zauważył "Herald News". 102 osoby wysłano na bezpłatny urlop. Niektóre z nich powróciły do pracy po okazaniu dowodu pobrania pierwszej dawki szczepionki.

- Będą regularnie testowani aż do momentu, gdy zostaną w pełni zaszczepieni - wyjaśniła rzeczniczka Southcoast Health, Katie Cox dodając, że kolejnych 151 pracowników, których zwolniono z wymogu szczepień ze względów religijnych lub medycznych, również będzie poddawanych systematycznym testom.


Southcoast Health, z ok. 7500 pracownikami, prowadzi Charlton Memorial Hospital w Fall River, St. Luke's Hospital w New Bedford, Tobey Hospital w Wareham oraz inne placówki.

AP podała, że Sąd Najwyższy USA oddalił apelację pracowników największego systemu szpitalnego w Massachusetts, Mass General Brigham, który zatrudnia łącznie 80 tys. osób. Sprzeciwiali się szczepieniom z powodów religijnych.

Adwokaci odmawiających przyjęcia szczepionki pracowników przyznali, że sześciu zostało zwolnionych, jeden zrezygnował, a inny zaszczepił się, aby utrzymać zatrudnienie.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy