Reklama

USA: Odłączył zamrażarkę, w której znajdowały się szczepionki. Prawie 2 tys. dawek zniszczonych

W szpitalu w Bostonie jeden ze sprzątaczy omyłkowo odłączył z zasilania zamrażarkę, w której znajdowały się szczepionki Moderny. 1900 dawek musiało zostać zniszczonych.

Rzecznik szpitala w dzielnicy Jamaica Plain przekazał, że osoba sprzątająca szpital "przypadkowo poluzowała wtyczkę podczas sprzątania". W efekcie szczepionki przez kilka godzin nie były przechowywane w odpowiedniej temperaturze i nie nadawały się do podania pacjentom.

Przedstawiciele centrum medycznego zapewniają, że szczepionki były przechowywane w bezpiecznym miejscu. Wszczęte zostało specjalne postępowanie wyjaśniające, dlaczego nie zadziałał alarm, który miał włączyć się w przypadku utraty zasilania. Komisja będzie wyjaśniać, też dlaczego na zachowanie sprzątacza nie zareagowała osoba nadzorująca system monitoringu.

Reklama

- Organizowane są dodatkowe dawki. Nie przewidujemy zakłóceń w programie szczepień - zapewnił rzecznik sieci bostońskich szpitali Kyle Toto.

Dwie godziny w pokojowej temperaturze

Od początku pandemii w stanie Massachusetts odnotowano ponad 500 tys. przypadków zakażeń. Wyzdrowiało ponad 394 tys. osób, zmarło 14 133. W całych Stanach Zjednoczonych odnotowano ponad 25 mln przypadków zakażeń, zmarło ponad 429 tys. osób - to największe liczby zachorowań i zgonów na całym świecie.

Szczepionki Moderny można przechowywać maksymalnie sześć miesięcy w temperaturze od -25 stopni Celsjusza do -15 stopni Celsjusza. W przypadku szczepionki Pfizera temperatura ta wynosi ok. -70 st. C.

Po wyjęciu z zamrażarki nieotwartą szczepionkę Moderny można przechowywać do 30 dni w temperaturze od 2 st. C do 8 st. C, a w przypadku produktu Pfizera i BioNTech okres ten wynosi maksymalnie pięć dni. W temperaturze pokojowej (do 30 st. C) obie szczepionki mogą przebywać maksymalnie dwie godziny.

Polsat News

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy