Reklama

USA: Byli prezydenci poczekają na swoją kolej i zaszczepią się przed kamerami

Byli prezydenci Stanów Zjednoczonych Barack Obama, George W. Bush i Bill Clinton wyrazili gotowość do zaszczepienia się przeciw COVID-19 przed kamerami w celu promocji szczepień - poinformowała CNN.

Jak podała ta stacja telewizyjna, współpracownicy Busha zwrócili się do działającego przy Białym Domu zespołu ekspertów ds. pandemii z pytaniem, jak były prezydent mógłby przyczynić się do popularyzacji szczepień przeciwko koronawirusowi. Zaproponowali przy tym, że Bush mógłby otrzymać zastrzyk przed kamerami.

- Oczywiście, najpierw szczepionka musi zostać uznana ze bezpieczną i zostać podana priorytetowym grupom. Potem prezydent Bush stanie w kolejce po swoją szczepionkę i chętnie zrobi to przed kamerą - powiedział Freddy Ford, główny doradca byłego prezydenta.

Reklama

Deklaracja kolejnych prezydentów

Podobną gotowość zadeklarowali także Clinton i Obama, zaznaczając, że zrobią to tylko, kiedy przyjdzie na nich kolej zgodnie z zaleceniami władz.

- Pracowałem z doktorem Anthonym Faucim, i jeśli Anthony Fauci powie mi, że ta szczepionka jest bezpieczna i ochroni mnie przed zakażeniem, absolutnie ją wezmę - powiedział Obama w wywiadzie radiowym, odnosząc się do ekspertyzy najbardziej znanego z ekspertów doradzających Białemu Domowi. - Być może zrobię to w TV albo sfilmuję, żeby ludzie wiedzieli, że ufam nauce - zadeklarował Obama.

Pierwsze szczepienia z użyciem szczepionek koncernów Pfizer i BioNTech oraz Moderny spodziewane są jeszcze w grudniu, jednak dotyczyć one będą priorytetowych grup takich jak medycy i seniorzy.

Wzrost liczby Amerykanów gotowych, by się zaszczepić

Według opublikowanych w listopadzie badań firmy Gallup - przeprowadzonych jeszcze przed publikacją wyników badań na temat skuteczności szczepionek - 58 proc. Amerykanów wyraża gotowość zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Miesiąc wcześniej było to 50 proc.

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy