Reklama

Unijny lomisarz: Brak wspólnego "paszportu szczepionkowego" doprowadzi do chaosu

Unia Europejska szykuje dla zaszczepionych zielone certyfikaty - paszporty szczepionkowe, które mają ułatwić podróżowanie. Skorzystają z nich osoby zaszczepione, ozdrowieńcy albo osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa. Unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynder ostrzegł podczas debaty w Parlamencie Europejskim, że brak wspólnego systemu może doprowadzić do chaosu.

Tzw. paszporty szczepień miałyby zacząć działać od czerwca i umożliwić swobodne podróże po Unii Europejskiej. Wciąż jednak trwają dyskusje na temat kosztów, danych i prywatności, a także technicznych i medycznych aspektów nowego systemu.

Brak wspólnego systemu doprowadzi do chaosu

- Jeśli uda nam się osiągnąć porozumienie polityczne, rozwiązanie techniczne będzie gotowe na czas. Jeśli tego nie zrobimy, ryzykujemy rozdrobnienie w całej Europie - powiedział unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

Ostrzegł, że brak wspólnego systemu spowoduje, że poszczególne kraje wprowadzą własne rozwiązania, co doprowadzić może do chaosu i "plątaniny niezliczonych, niekompatybilnych rozwiązań".

Reklama

- Ryzykowalibyśmy posiadanie różnych dokumentów, których nie można odczytać i zweryfikować w innych państwach członkowskich. Ryzykowalibyśmy rozprzestrzenianie się sfałszowanych dokumentów, a wraz z nimi szerzenie się zarówno wirusa, jak i braku zaufania obywateli - alarmował Belg podczas debaty.

Uzależnione od wpływów z turystyki południowe kraje unijne, takie jak Hiszpania i Włochy, naciskają na jak najszybsze uruchomienie nowego narzędzia, aby nie stracić sezonu wakacyjnego. Z kolei wobec braku centralnego systemu i ryzyka, że prace nad nim się przeciągną, nad własnymi rozwiązaniami pracują Estonia, Litwa, Grecja, Hiszpania, Niemcy i Francja.

Apel o darmowe testy na COVID-19

Podczas debaty w Parlamencie Europejskim europosłowie domagali się, aby w związku z wprowadzaniem paszportów, które będą zawierać informację o zaszczepieniu, względnie dane dotyczące negatywnego wyniku testu bądź obecności przeciwciał, zagwarantować obywatelom Unii Europejskiej darmowe testy na COVID-19.

Europosłowie zauważyli, że koszty te przekraczają możliwości finansowe wielu obywateli.

Kiedy Didier Reynders podkreślił, że nie należy to do kompetencji Komisji Europejskiej, holenderska europosłanka, reprezentująca liberałów (RE), Sophie in 't Veld zaapelowała: - Panie komisarzu, proszę być kreatywnym.

Holenderska polityk argumentowała, że Komisja Europejska ma możliwości wpływania na rynek wewnętrzny.

Wcześniej informowano, że 13 państw unijnych uzgodniło zarys programu mającego na celu zapewnienie bezpiecznego podróżowania i pobudzenie turystyki w UE po nieudanym sezonie letnim. Oprócz Austrii i Grecji, program "zielonego paszportu" obejmuje również Bułgarię, Chorwację, Cypr, Danię, Francję, Niemcy, Włochy, Maltę, Portugalię, Słowenię i Hiszpanię.

Zobacz więcej na polsatnews.pl

Darmowy program - rozlicz PIT 2020

Polsatnews.pl

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy