Reklama

Ukraina miała dostać szczepionki od krajów UE. Są opóźnienia

Kraje Unii Europejskiej, które miały przekazać Ukrainie nadwyżki swoich szczepionek przeciwko COVID-19, na razie nie mogą tego zrobić, ponieważ dostawy preparatów do tych krajów zostały zaburzone.

Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował, że jego kraj od zeszłego roku rozmawiał z niektórymi krajami UE na temat podzielenia się z Ukrainą szczepionkami.

- I były konkretne uzgodnienia. Ale grafik dostaw szczepionek do tych krajów UE został zaburzony, więc przesunęły się też te daty, kiedy kraje te mogą podzielić się z nami nadwyżkami szczepionki - zaznaczył Kułeba podczas konferencji prasowej z szefem MSZ Słowenii Anże Logarem.

Negocjacje z innymi krajami

Na początku lutego ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski mówił, że Ukraina prowadzi negocjacje z innymi krajami, w tym z Polską, na temat przekazania przez nie nadwyżki szczepionek przeciw COVID-19.

Reklama

Również w lutym wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis poinformował, że KE pomaga Polsce odsprzedać 1,2 mln dawek szczepionki AstraZeneca Ukrainie. - Umowy unijne pozwalają na odsprzedanie po cenie kupna. Komisja pomaga przy kontraktach i transporcie - zaznaczył wiceszef KE.

Portal Ukraińska Prawda przypomina, że wicepremier Ukrainy Olha Stefaniszyna mówiła, że gotowość odsprzedania Ukrainie szczepionek wyraziło kilka krajów UE. Portal zaznacza, że pod koniec miesiąca Litwa zapowiedziała, że podzieli się z Ukrainą szczepionkami, jeśli będzie taka możliwość.

Dotychczas na Ukrainie pierwszą dawką zaszczepiono ponad 62 tys. osób. Wykorzystywany jest wyprodukowany w Indiach preparat Covishield, opracowany przez Uniwersytet Oksfordzki i firmę AstraZeneca. Na razie na Ukrainę dotarło 500 tys. dawek tej szczepionki.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy