Reklama

Tuchów: 31 redemptorystów zakażonych. W sumie 43 zakonników z sześciu wspólnot ma COVID-19

Wśród redemptorystów jest 43 chorych na COVID-19 w sześciu wspólnotach, z tego 31 w Tuchowie, gdzie znajduje się dom zakonny i seminarium. Jak podał rzecznik prasowy Prowincji Warszawskiej Redemptorystów o. Mariusz Mazurkiewicz - na wyniki testów czekają tam jeszcze cztery osoby.

Z informacji udostępnionej 8 czerwca wynika, że chore są także trzy osoby świeckie z Tuchowa. "Wszyscy oni są w stanie lekkim lub umiarkowanym" - podał zakonnik.

W sumie wśród redemptorystów jest 43 chorych w sześciu wspólnotach: w Braniewie, Bardzie, Kościelisku, Tuchowie, Warszawie przy ul. Pieszej i we Wrocławiu. Wspólnota w Krakowie pozostaje w kwarantannie bez żadnych objawów, a w Lubaszowej k. Tuchowa na samoizolacji, także bez objawów.

Trzech zakonników trafiło do szpitala

Z 43 chorych zakonników, pod obserwacją w szpitalu jest trzech - z racji wieku, współistniejących chorób (dwóch) lub utrzymujących się objawów (jeden).

Reklama

W samym Tuchowie, gdzie znajduje się dom zakonny i seminarium, jest 31 redemptorystów, którzy mają potwierdzony COVID-19. Na wyniki testów czeka jeszcze czterech.

Ze względu na bezpieczeństwo wiernych zamknięte pozostają obsługiwane przez redemptorystów cztery kościoły: w Bardzie, Lubaszowej, Tuchowie i w Warszawie przy ul. Pieszej.

"Pozostałe ośrodki duszpasterskie są, według zaleceń służb, otwarte i po dezynfekcji obsługiwane przez innych kapłanów lub przez tych redemptorystów, którzy nie mieli kontaktu z chorymi lub pozostającymi w izolacji. 11 czerwca po odkażeniu zostanie otwarty kościół w Lubaszowej" - poinformował o. Mazurkiewicz.

Dodał, że "służby sanitarne wyznaczają, kiedy i kto ma poddać się testom na obecność koronawirusa i określają długość trwania kwarantanny".

Apel do wiernych

O. Mazurkiewicz zaapelował do wiernych z prowadzonych przez zgromadzenie kościołów, którzy podejrzewają u siebie, że mogło dojść do zakażenia, o kontakt z lokalną stacją sanitarno-epidemiologiczną, która określi następne kroki.

"Mamy świadomość, że sam fakt pojawienia się choroby w naszych domach sprawia, że wielu żywi głębokie obawy o zdrowie swoje i bliskich. Ubolewamy i przepraszamy wszystkich, którzy w niezamierzony sposób zostali wystawieni na możliwość zakażenia. Trwa przegląd wszystkich dotychczasowych zasad sanitarnych. Potwierdzamy ich słuszność lub nakładamy nowe, wewnętrzne procedury" - poinformował o. Mazurkiewicz.

Oświadczył, że władze Prowincji Warszawskiej Redemptorystów i przełożeni poszczególnych domów zakonnych współpracują z właściwymi służbami sanitarno-epidemiologicznymi. "Dalsze działania i okres kwarantanny w wymienionych domach są uzależnione od decyzji powyższych służb, które monitorują rozwój sytuacji" - podał o. Mazurkiewicz. 

Koronawirus w Polsce

Zakażenia i zgony. Dane dzienne

66
1
91
149
7
20
95
2
30
54
1
36
61
3
242
4
42
1
29
24
79
13
59
101
2

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy