Reklama

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19. Rada Medyczna wyda rekomendację

Rada Medyczna jest za podawaniem trzeciej, przypominającej dawki szczepionki przeciw COVID-19 dla osób powyżej 18. roku życia. Jak dowiedziała się Interia, dziś w tej sprawie doradcy premiera ds. COVID-19 wydadzą rekomendację.

Rada Medyczna ma dziś wydać zalecenie, w których będzie rekomendować szczepienie trzecią dawką dla osób powyżej 18. roku życia. Decyzja resortu zdrowia w tej sprawie jest pewna, o czym na antenie Polsat News zapewniał Waldemar Kraska.

Wiceminister Kraska wraził również przypuszczenie, że na przełomie października i listopada Europejska Agencja Leków wyda rekomendację pozwalająca na szczepienia dzieci powyżej piątego roku życia. Według Kraski wtedy też ruszą szczepienia dla dzieci w tym wieku. 

Trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19 dotychczas podawana jest osobą powyżej 50. roku życia oraz pracownikom służby zdrowia. 

Reklama

Szczepienie przypominające przeciw COVID-19. Co daje? 

Dlaczego potrzebna jest trzecia dawka szczepionki przeciw COVID-19, tłumaczył w rozmowie z Interią lekarz Bartosz Fiałek. 

- Preparaty Moderny czy Pfizer-BioNTech chroniły nas w przypadku wariantu podstawowego z mutacją D614G, po uzyskaniu statusu osoby w pełni zaszczepionej, w ok. 95 proc. przed objawowym COVID-19. Już wiemy, że ta ochrona słabnie z miesiąca na miesiąc. Po około sześciu miesiącach plasuje się na poziomie ok. 50-60 proc. w kontekście wariantu Delta - powiedział lekarz. 

- Tak, jak doszczepiamy się co roku przeciw grypie, tak samo, jak przyjmujemy "boostery" w przypadku szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, tak i w przypadku COVID-19 potrzebne jest obecnie wzmocnienie malejącej z czasem ochrony - wyjaśniał w rozmowie z Interią Bartosz Fiałek. Więcej na ten temat piszemy tutaj

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy