Reklama

Testy antygenowe. Ministerstwo Zdrowia podało, gdzie będą dostępne

Pracownicy laboratoriów i mobilnych punktów wymazowych od piątku wykonują bezpłatne test antygenowe w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2 – wynika z informacji zawartych na stronie resortu zdrowia. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska zapowiadał takie rozwiązanie już w ubiegłym tygodniu w rozmowie z Interią.

- Wprowadzimy też możliwość wykonywania testów antygenowych, na które nie potrzeba skierowania, w punktach, gdzie pobierane są wymazy na testy PCR. Zależy nam na poszerzeniu dostępności testowania, bo piąta fala jest momentem, kiedy musimy testować jak najwięcej osób - mówił w ubiegłym tygodniu Interii Waldemar Kraska.

"Minister Zdrowia informuje, że od 28 stycznia 2022 r. wszystkie zainteresowane osoby będą mogły wykonać bezpłatny test antygenowy w kierunku wykrycia wirusa SARS-CoV-2, przeprowadzony przez pracownika laboratorium albo mobilnego punktu pobrań, które zgłosi się do ich wykonywania" - napisano na stronie MZ. Od czwartku taki test można wykonać też w wybranej aptece.

Reklama

Lista placówek, które wykonują testy antygenowe jest aktualizowana i udostępniana na stronie pacjent.gov.pl.

Testy antygenowe na covid. Na badanie bez skierowania

Testy finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Na badanie nie jest potrzebne skierowanie. Wynik testu i dane o osobie, która mu sie poddała, są raportowane do systemu EWP.

Pacjent otrzymuje wynik za pośrednictwem SMS-a lub przez konto IKP.

Przez dwie godziny przed badaniem osoba taka nie powinna jeść, pić, żuć gumy, płukać jamy ustnej i nosa, myć zębów, przyjmować leków i palić papierosów. Negatywny wynik testu ważny jest 48 godzin i wpisywany do unijnego certyfikatu covid.

Pozytywny wynik testu oznacza, że pacjent kierowany jest na izolację domową, która trwa 10 dni. Po jej zakończeniu otrzymuje dokument honorowany tylko w Polsce, świadczący o tym, że jest ozdrowieńcem - krajowy certyfikat covid.

W Polsce działa ponad 650 punktów wymazowych pobierających materiał do badania molekularnego PCR.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy