Reklama

Tarcza antykryzysowa w Senacie. Opozycja zapowiada poprawki

Rekompensata dla samorządów 50 proc. utraconych wpływów z podatków i refundacja dla przedsiębiorców 50 tys. zł kosztów stałych miesięcznie - zakładają senackie poprawki do specustawy dot. koronawirusa. Senatorowie zapowiadają też usunięcie zmiany Kodeksu wyborczego oraz zmiany ustawy o RDS. Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń zapowiedział złożenie ponad 200 poprawek

W poniedziałek Senat ma debatować nad trzema ustawami wchodzącymi w skład Tarczy Antykryzysowej, która ma być odpowiedzią na kryzys wywołany epidemią koronawirusa. Zostały one uchwalone przez Sejm w nocy z piątku na sobotę i mają wesprzeć służbę zdrowia w zwalczaniu epidemii, a także zniwelować jej negatywne skutki dla polskiej gospodarki.

Robert Biedroń zapowiada złożenie ponad 200 poprawek

Kandydat Lewicy na prezydenta Robert Biedroń zaapelował w poniedziałek na konferencji prasowej do swoich koleżanek i kolegów, by "nie dezerterowali" z udziału w wyborach. Jednocześnie organizację wyborów 10 maja nazwał "draństwem".

Reklama

Zapowiedział też złożenie ponad 200 poprawek do pakietu antykryzysowego. "Nie pozwolimy, żeby przez ten kryzys ktokolwiek stracił pracę" - zadeklarował kandydat lewicy.

Wicemarszałek Senatu Gabriela Morawska-Stanecka zapowiedziała, że lewica sprzeciwi się wprowadzeniu przepisów, "które z walką z koronawirusem nie mają nic wspólnego" - jak zmiany w ustawie o Radzie Dialogu Społecznego i w Kodeksie wyborczym.

Morawska-Stanecka dodała też, że do pakietu ustaw z tzw. tarczy antykryzysowej w Senacie wprowadzona zostanie poprawka zakładająca refundację dla przedsiębiorców do 50 tys. zł kosztów stałych miesięcznie, takich jak opłaty czynszu, opłaty leasingowe, czy opłaty za energię.

"Będziemy proponowali zmiany w tym dziurawym pakiecie antykryzysowym, który chcemy uczynić tamą, aby państwo finansowało 75 proc. wynagrodzenia pracowników, aby miejsca pracy i poziom wynagrodzeń był utrzymany, a pracodawcy będą płacić tylko 25 proc." - zapowiedziała.

"Inna poprawka zakłada rekompensatę dla samorządów 50 proc. utraconych wpływów z podatków w stosunku do roku ubiegłego" - mówiła Morawska-Stanecka..

K. Kwiatkowski: Usunąć przepisy niezwiązane z pandemią

Wicemarszałek Senatu Michał Kamiński (Koalicja Polska) podkreślił, że wniesienie poprawek do tzw. tarczy antykryzysowej, to próba narzucenia filozofii walki ze skutkami koronawirusa. "Ta nasza filozofia, którą prezentujemy w Senacie, jest skierowana przede wszystkim na pomoc doraźną - dzisiaj, tu i teraz - przedsiębiorcom" - oświadczył, dodając, że takiej filozofii zabrakło w rządowej propozycji.

Kamiński zapowiedział złożenie poprawki dotyczącej wsparcia dla rolników zajmujących się agrobiznesem.

Senator Krzysztof Kwiatkowski (Koło Senatorów Niezależnych) zapowiedział usunięcie z tzw. tarczy antykryzysowej wszystkich przepisów niezwiązanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem pandemii koronawirusa. "Nie jest miejscem, żeby w ustawie związanej z walką z pandemią, zamieszczać przepisy związane ze sprawami wyborczymi. To nie to miejsce i nie ta pora, dlatego uważamy, że te przepisy trzeba usunąć" - oświadczył.

Ponadto - jak mówił Kwiatkowski - z tzw. tarczy antykryzysowej trzeba usunąć przepisy związane z "dewastacją dialogu społecznego". "Rada Dialogu Społecznego to miejsce dialogu rządu, pracodawców i pracowników. Nikt nie ma tytułu, żeby kogokolwiek w trybie własnej decyzji z tego ciała usuwać" - podkreślił.

Marszałek Senatu apeluje do Elżbiety Witek

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zaapelował do marszałek Sejmu Elżbiety Witek o natychmiastowe zwołanie posiedzenia Sejmu, a także do posłów, aby poważnie potraktowali poprawki, które wyjdą z Senatu. Jak stwierdził, senackie poprawki pozwolą zamienić niedoskonałą tarczę w solidną tamę, która zatrzyma rozlewanie się kryzysu.

Przyjęta w Sejmie specustawa wprowadza m.in. zmiany w Kodeksie wyborczym, rozszerzając katalog uprawnionych do głosowania korespondencyjnego o osoby podlegające w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji, a także o te, które najpóźniej w dniu wyborów skończyły 60 lat. Zmienia również ustawę o Radzie Dialogu Społecznego, dając premierowi prawo do dowolnego odwoływania członków RDS.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy