Reklama

Tajlandia: Obiecujące wyniki leczenia koronawirusa

Lekarze w Tajlandii testują mieszaninę leków przeciwwirusowych w leczeniu pacjentów zakażonych koronawirusem. U 70-letniej pacjentki, po podaniu mieszkanki leków na HIV i grypę, zanotowano znaczącą poprawę - poinformował szef tamtejszego resortu zdrowia Anutin Charnvirakul.

Chinka, która przybyła do Tajlandii z miasta Wuhan, gdzie wybuchła epidemia koronawirusa, trafiła do szpitala z zapaleniem płuc. Jej stan był ciężki i przez 10 kolejnych dni badania na obecność wirusa dawały wynik pozytywny.

W szpitalu Rajavithi w Bangkoku pacjentce podano zestaw leków przeciwwirusowych, w tym używane w terapii HIV leki lopinawir i rytonawir oraz stosowany w leczeniu i profilaktyce grypy oseltanmiwir. Po 48 godzinach jej stan znacznie się poprawił, a test na obecność koronawirusa w jej organizmie dał wynik negatywny - podała agencja Reutera, cytując specjalistę ds. chorób płuc Kriangsaka Atipornwanicha.

Reklama

O sprawie informuje również tajlandzki dziennik "Bangkok Post", według którego pacjentka ma 71 lat. Minister Anutin przekazał informację o obiecujących wynikach leczenia na konferencji prasowej w niedzielę - napisano na stronie internetowej służb prasowych tajlandzkiego rządu.

Lekarze szukają pomysłu na leczenie

Chińscy lekarze zaczęli już wcześniej podawać pacjentom z koronawirusem leki przeciw HIV i grypie, ale wydaje się, że ich połączenie poprawia skuteczność leczenia - ocenili tajlandzcy lekarze. Podobny zestaw leków podano również dwóm innym pacjentom; u jednego pojawiła się reakcja alergiczna, ale stan drugiego się poprawił - powiedział jeden z lekarzy, cytowany przez Reutera.

Urzędnicy ministerstwa zdrowia mają w poniedziałek przedyskutować przypadek Chinki leczonej w szpitalu Rajavithi. Wciąż jest za wcześnie, by stwierdzić, że taka terapia może być stosowana u wszystkich pacjentów zarażonych wirusem - oświadczył dyrektor generalny wydziału służb medycznych Tajlandii Somsak Akkslim. "Początkowo będziemy stosować to podejście tylko w przypadkach ciężkich" - dodał.

W Chinach epidemia koronawirusa zabiła już 361 osób, a u ponad 17,2 tys. potwierdzono zakażenie. W Tajlandii stwierdzono 19 przypadków, z czego osiem osób wypisano już ze szpitali.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy