Reklama

Szpital tymczasowy w Radomiu gotowy na przyjęcie pacjentów

W radomskim szpitalu tymczasowym przewidziano maksymalnie 80 łóżek oraz 20 łóżek respiratorowych. Budynek spełnia już wszystkie niezbędne wymogi, aby mogli być w nim być leczeni pacjenci. - Prawdopodobnie od 18 marca będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów - zapewnia Andrzej Cieślik, pełnomocnik Ministra Zdrowia.

- Przygotowania do uruchomienia szpitala tymczasowego w Radomiu przyspieszyły; jeszcze przed 20 marca placówka będzie gotowa do przyjęcia pierwszych pacjentów - przekazał rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik podał, że zakończyły się odbiory prac adaptacyjnych i budynek szpitala tymczasowego w jego siedzibie przy ul. Narutowicza 20 spełnia już wszystkie niezbędne wymogi, aby mogli być w nim być leczeni pacjenci.

Zakażonych przybywa

Andrusiewicz podał ponadto, że Andrzej Cieślik, pełnomocnik Ministra Zdrowia, który kieruje Radomskim Szpitalem Specjalistycznym,  po podpisaniu protokołów wystąpił z wnioskiem do wojewody mazowieckiego o wpis do Rejestru Podmiotów Wykonujących Działalność Leczniczą (RPWDL).

Reklama

Gdy placówka otrzyma wpis do RPWDL, odbędzie się wizytacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Rzecznik podał, że 16 i 17 marca ma nastąpić przejęcie w użyczenie wyposażenia szpitala od inwestora, czyli Totalizatora Sportowego.

- Szpital tymczasowy będzie gotowy jeszcze przed 20 marca - potwierdza Cieślik. - Prawdopodobnie od 18 marca będzie mógł przyjąć pierwszych pacjentów. Zakażonych na Mazowszu przybywa, dlatego zależy mi na jak najszybszym dopełnieniu wszystkich formalności, po to aby rozpocząć leczenie pacjentów w nowej placówce - zaznaczył.

W ciągu ostatnich dni skompletowany został już cały personel pielęgniarski i pomocniczy. Zabezpieczona jest również kadra lekarska, na pierwsze dni działalności szpitala. Cały czas prowadzone są rozmowy z kolejnymi lekarzami.

Rzeczy nieosiągalne

W radomskim szpitalu tymczasowym przewidziano maksymalnie 80 łóżek oraz 20 łóżek respiratorowych. W pierwszym okresie działalności uruchomione zostaną dwa moduły, każdy po 28 łóżek. W przypadku łóżek intensywnej terapii, będzie ich 10. Gdy potrzeby będą większe, szpital będzie mógł uwalniać dodatkowe moduły.

Szpital tymczasowy będzie zabezpieczał przede wszystkim Radom i powiat radomski, czyli blisko 390 tysięcy mieszkańców. Placówką patronacką dla szpitala tymczasowego jest Radomski Szpital Specjalistyczny.

- Jak widać w ciągu dwóch-trzech dni można osiągnąć rzeczy nieosiągalne przez ostatnie tygodnie. Działania, powołanego przez ministra zdrowia pełnomocnika, są dość wyraźnym poświadczeniem, że w tym przypadku sprawy pacjentów wygrały z polityką i lokalnymi kłótniami - skomentował rzecznik Ministerstwa Zdrowia.

Minister zdrowia Adam Niedzielski, korzystając z zapisów tzw. ustawy covidowej, zawiesił dyrektora Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Marka Pacynę i powołał swojego pełnomocnika. Został nim szef radomskiej delegatury NFZ Andrzej Cieślik.

Jako powód swej decyzji Niedzielski wskazał m.in. niestosowanie się przez szefa radomskiej lecznicy do poleceń wojewody mazowieckiego w zakresie tworzenia szpitala tymczasowego, brak współpracy z Totalizatorem Sportowym w zakresie wskazania lokalizacji szpitala tymczasowego. Minister zarzucił też dyrektorowi, że ten zwlekał z podpisaniem umowy z Totalizatorem Sportowym i nie podjął działań mających na celu zatrudnienia personelu do szpitala tymczasowego.

Według prezydenta Radomia Radosława Witkowskiego, który w środę wydał specjalne oświadczenie, zarzuty skierowane pod adresem dyrektora Pacyny są kuriozalne i bezpodstawne.


PAP

Reklama

Reklama

Reklama