Reklama

Szkoła w czasie pandemii. Dotacje na laptopy i tablety dla uczniów

To był i jest nietypowy rok dla polskiej szkoły. Najpierw z dnia na dzień konieczność przestawienia się na naukę zdalną, później powrót do szkoły po półrocznej przerwie, aż wreszcie - znowu nauka zdalna. Co zrobić z dziećmi, które nie mają do niej sprzętu?

Pieniądze na zakup laptopów i tabletów dla dzieciaków były już w marcu. 187 milionów złotych z Programu Zdalna Szkoła dostały łącznie wszystkie gminy i powiaty, które mogły ubiegać się o dofinansowanie (100%). W maju ruszył program Szkoła Zdalna +, który miał do rozdania gminom kolejne 180 milionów złotych. I udało się.

Złożenie wniosku przez gminę oznaczało gwarancję otrzymania środków. Pojedyncze samorządy dostały dotacje od 35 do 160 tysięcy złotych. Jeżeli w gminie było wiele rodzin wielodzietnych (3 lub więcej dzieci), to mogła ona liczyć na wyższą kwotę.

Reklama

"Gminy mogły kupować dowolny sprzęt, oprogramowanie i akcesoria, które były potrzebne uczniom do nauki z domu. Te rzeczy są własnością gminy, a na czas nauki zdalnej są wypożyczane uczniom i nauczycielom. Kiedy wrócą do tradycyjnej nauki, sprzęt trafi do szkół - i dzieciaki, i nauczyciele będą dalej z niego korzystać" - mówi przedstawiciel gminy Lubań, która dostała blisko 125 tysięcy dotacji i kupiła 42 laptopy i 70 punktów dostępowych do Internetu.

"Wszystko to poszło bardzo szybko" - stwierdza pracownik gminy - "Wyjątkowe czasy wymagają szybkiego i skutecznego działania".

Zdalna Szkoła i Zdalna Szkoła + to działania finansowane z unijnego Programu Polska Cyfrowa i polskiego budżetu. Te pieniądze od 2014 roku inwestuje się w projekty związane z cyfryzacją różnych dziedzin życia w Polsce.

Zdalna Szkoła:
·       Liczba podmiotów uprawnionych do wnioskowania (gminy i powiaty) - 2790

·       Liczba podmiotów, które złożyły wnioski - 2790

·       Liczba wniosków ocenionych pozytywnie - 2789 (gmina nie wysłała podpisanej umowy w terminie)

·       Kwota wypłaconych środków - ponad 185,3 mln zł

Zdalna Szkoła +:

·       Liczba podmiotów uprawnionych do wnioskowania (gminy) - 2477

·       Liczba podmiotów, które złożyły wnioski - 2466 (99,6% wszystkich gmin)

·       Liczba wniosków ocenionych pozytywnie - 2542 (14 wniosków w ocenie)

·       Liczba podmiotów, które nie złożyły wniosku - 11

·       Kwota wypłaconych środków -174,4 mln zł

Posiadamy tylko szacunkowe liczby dotyczące sprzętu - część gmin wypełniała źle wnioski i wskazywała za dużo bądź za mało sprzętu. Trzeba poczekać aż rozliczą wszystkie wnioski i wtedy będziemy realnie w stanie ocenić, ile sprzętu do nich trafiło. Szacunkowo liczba sprzętu zakupionego wypada następująco:

Sprzęt w ZS: ponad 84 000 (74 tys. laptopów i 10 tys. tabletów)

Sprzęt w ZS+: ok. 66 000 (ok. 60 tys. laptopów i 6 tys. tabletów).


INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy