Reklama

Szef WHO: Pandemia COVID-19 jest daleka do zakończenia

Pandemia COVID-19 jest daleka od zakończenia - ostrzegł dyrektor generalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus. Wskazał, że nadal obowiązuje najwyższy poziom alarmowy, a pandemia pozostaje "stanem zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym".

- Pandemia COVID-19 jeszcze się nie skończyła i jest jeszcze daleko do jej końca - powiedział Tedros na konferencji prasowej w Genewie i zaapelował do rządów krajów o ponowne wdrożenie niektórych restrykcji pandemicznych.

- W miarę wzrostu liczby hospitalizacji i zakażeń koronawirusem, rządy muszą wdrożyć wypróbowane i przetestowane środki, takie jak noszenie maseczek, ulepszona wentylacja oraz protokoły testowania i leczenia - powiedział szef WHO.

Z kolei szef ds. sytuacji kryzysowych WHO Michael Ryan podkreślił, że liczba przypadków COVID-19 na całym świecie wzrosła o 30 proc. w ciągu ostatnich dwóch tygodni, a wzrost ten spowodowany jest głównie przez podwarianty Omikrona BA.4 i BA.5.

Reklama

Pandemia COVID-19. "Wirus swobodnie krąży"

Szef WHO zwrócił również uwagę na zniesienie środków sanitarnych na rzecz ochrony zdrowia i dystansu społecznego, a także spadek liczby badań przesiewowych, co komplikuje monitorowanie pandemii.

Zobacz też: Andrusiewicz: Zapotrzebowanie na niektóre leki gigantycznie wzrosło

"Wirus nadal swobodnie krąży, a rządy nie rozkładają skutecznie ciężaru choroby zgodnie ze swoimi możliwościami, zarówno w przypadku hospitalizacji w ciężkich przypadkach, jak i rosnącej liczby osób w stanie po Covid, często określanych jako Covid long" - dodał Tedros.

Do 11 lipca WHO zidentyfikowała ponad 552,5 miliona potwierdzonych przypadków Covid-19 na całym świecie, w tym 232,3 miliona w Europie i ponad 6,3 miliona zgonów od początku pandemii. Według Our World in Data w tym samym dniu 61,3 proc. światowej populacji przeszło pełny harmonogram szczepień, a 66,8 proc. otrzymało co najmniej jedną dawkę szczepionki.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy