Reklama

Szef KPRM: Stanowisko prezydenta USA ws. uwolnienia patentów na szczepionki zbieżne z postulatami rządu

- Stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena w sprawie uwolnienia patentów na szczepionki przeciw COVID-19 jest zbieżne z postulatami rządu i premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk. Prezydent USA Joe Biden wyraził w środę poparcie dla odstąpienia od zasad Światowej Organizacji Handlu (WTO) i zawieszenia praw własności intelektualnej firm farmaceutycznych do szczepionek przeciw COVID-19. Na takie rozwiązanie nalegają w USA członkowie Partii Demokratycznej oraz rządy ok. 100 krajów na świecie.

Szef KPRM zapytany w piątek w se.pl o stanowisko Polski po oświadczeniu Bidena, odpowiedział, że premier Morawiecki "od samego początku pandemii i rozpoczęcia akcji szczepień podkreślał wielokrotnie, że te patenty powinny być uwolnione, że powinniśmy - biorąc pod uwagę wyzwania, które stoją przed całą Europą i światem - zrobić wszystko, żeby produkcja szczepionek była maksymalnie ułatwiona, żeby tych szczepionek było pod dostatkiem, żebyśmy mogli jak najszybciej dzięki temu pokonać wirusa".

Reklama

- Więc absolutnie to stanowisko prezydenta Stanów Zjednoczonych jest zbieżne z postulatami formułowanymi przez polski rząd i przez premiera Mateusza Morawieckiego - powiedział szef KPRM.

Na uwagę, że być może premier powinien rozpocząć akcję w Unii Europejskiej z apelem o uwolnienie patentów, Dworczyk odparł, że premier "już niejednokrotnie" rozmawiał z liderami państw europejskich.

Amerykański prezydent zmienił zdanie

Zrzeczenie się praw własności intelektualnej do patentów na szczepionki zaproponowały Indie i RPA. Umożliwiłoby to produkcję preparatów w krajach ubogich, gdzie obecnie dostęp do nich jest mocno ograniczony. USA wraz z kilkoma innymi krajami zablokowały wcześniej negocjacje w WTO w tej sprawie, ale amerykański prezydent, pod rosnącą presją, zmienił swoje stanowisko.

- Będziemy dążyć do tego, by najbogatsze państwa udostępniły patenty do produkcji szczepionek - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Portugalii na nieformalny szczyt UE

"Nadzwyczajne okoliczności wymagają nadzwyczajnych środków"

Przedstawicielka USA ds. handlu w administracji Bidena, Katherine Tai, w oświadczeniu ogłosiła poparcie Białego Domu dla proponowanego rozwiązania, w ramach którego nastąpiłoby tymczasowe zrzeczenie się niektórych praw własności intelektualnej do szczepionek. - To globalny kryzys zdrowotny, a nadzwyczajne okoliczności związane z pandemią COVID-19 wymagają podjęcia nadzwyczajnych środków - oświadczyła Tai.

- Administracja USA mocno wierzy w ochronę własności intelektualnej, ale w celu zakończenia tej pandemii popiera zniesienie tej ochrony dla szczepionek - dodała Tai. Zapewniła, że Stany Zjednoczone będą uczestniczyć w negocjacjach w WTO w tej sprawie, ale ostrzegła, że będzie to wymagało czasu, bowiem decyzje WTO wymagają konsensusu wszystkich członków.

Decyzję władz USA z zadowoleniem przyjął szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus, który powiedział, że jest to niezwykle ważny moment w walce przeciw COVID-19.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama