Reklama

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy Valneva. EMA rozpoczyna badania

Europejska Agencja Leków rozpoczęła badanie szczepionki przeciw COVID-19 firmy Valneva. Koncern złożył wniosek o dopuszczenie preparatu do obrotu w Unii Europejskiej.

Decyzja opiera się na wstępnych wynikach badań laboratoryjnych i klinicznych u osób dorosłych. Badania te sugerują, że szczepionka wyzwala wytwarzanie przeciwciał przeciw SARS-CoV-2, wirusa wywołującego COVID-19, i może pomóc w ochronie przed chorobą.

EMA oceni ryzyko szczepionki

EMA oceni dostępne dane, aby zdecydować, czy korzyści przeważają nad ryzykiem. Badanie będzie kontynuowane do czasu uzyskania wystarczających dowodów dla formalnego wniosku o pozwolenie na dopuszczenie do obrotu.

Agencja oceni zgodność szczepionki ze zwykłymi unijnymi normami skuteczności, bezpieczeństwa i jakości.

Reklama

Szczepionka francuskiego koncernu Valneva - VLA2001 jest pierwszą inaktywowaną szczepionką przeciwko COVID-19, to znaczy wytwarzaną z żywego wirusa poprzez inaktywację chemiczną.

- Jest to tradycyjna technologia szczepień, stosowana od 60-70 lat, o ugruntowanej metodyce i wysokim poziomie bezpieczeństwa. Większość szczepionek przeciwko grypie i wiele szczepionek podstawowych wykorzystuje tę technologię. Jest to obecnie jedyna potencjalna szczepionka zawierająca inaktywowanego wirusa w badaniach klinicznych przeciwko COVID-19 w Europie - informowała w komunikacie prasowym Komisja Europejska.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Pandemia koronawirusa | COVID-19 | valneva | szczepionka covid-19 | EMA

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy