Reklama

Szczepionka firm Pfizer i BioNTech. EMA o skutkach ubocznych

Szczepionka przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniu klinicznym - poinformowała w poniedziałek Europejska Agencja Leków (EMA). Eksperci Agencji wymienili też podczas konferencji prasowej skutki uboczne, jakie wystąpiły do tej pory po przyjęciu preparatu.

Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała w poniedziałek o warunkowej autoryzacji szczepionki przeciw COVID-19 firm Pfizer i BioNTech. Tego samego dnia decyzję w sprawie dopuszczenia preparatu do obrotu wydała Komisja Europejska

Reklama

- Szczepionka wykazała skuteczność na poziomie 95 proc. w badaniu klinicznym. Badanie wykazało też skuteczność szczepionki na poziomie ok. 95 proc. u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem COVID-19, w tym u osób z astmą, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą i wysokim ciśnieniem krwi - poinformowali eksperci EMA na konferencji prasowej. 

Wskazali, że najczęstsze działania niepożądane związane ze stosowaniem szczepionki były zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępowały w ciągu kilku dni po szczepieniu. Obejmowały one ból i obrzęk w miejscu zastrzyku, zmęczenie, ból głowy, bóle mięśni i stawów, a także dreszcze i gorączkę.

Comirnaty - tak nazwano preparat

Szczepionka przeciw COVID-19 firm BioNTech i Pfizer, która otrzymała autoryzację, nosi nazwę Comirnaty. Ma być podawana w formie dwóch zastrzyków w ramię, wykonanych w odstępie co najmniej 21 dni.

EMA podała, że bezpieczeństwo i skuteczność szczepionki będą nadal monitorowane w miarę jej stosowania w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Czytaj też: Szpital nieopodal Chicago wstrzymał szczepienia przeciw COVID-19

*** 

Chcesz wiedzieć więcej na temat pandemii koronawirusa? Sprawdź statystyki:

Polska na tle świata

Sytuacja w poszczególnych krajach

Wskaźniki w przeliczeniu na milion mieszkańców

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama