Reklama

Szczepienie nauczycieli przeciw COVID-19. Prof. Gut jasno o szczepionce firmy AstraZeneca

- Nieuprawnione jest twierdzenie, że szczepionka AstraZeneca jest mniej skuteczna. Ten wątek pojawia się tylko dlatego, że nie udało się dotychczas zgromadzić bardzo licznych danych o ochronie, którą ona daje u osób powyżej 60. roku życia. Dlatego właśnie będzie - na razie - wykorzystywana w przedziale wiekowym 18-60 - podkreśla wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Prezes ARM Michał Kuczmierowski powiedział, że szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez zakłóceń. Do Polski trafiło 125 tys. szczepionek firmy AstraZeneca, które są już przekazywane do punktów szczepień. W tym tygodniu spodziewana jest dostawa kolejnych 140 tys., a za tydzień ok. 350 tys.

- Szczepienia nauczycieli powinny przebiec bez problemów. Szczególnie, że już teraz rozpoczynamy dystrybucję tych szczepionek. Dzieje się tak, aby mogły trafić do punktów szczepień z odpowiednim wyprzedzeniem. Punkty szczepień mają już doświadczenie. Bez problemu powinny sobie poradzić z tym nowym preparatem. Mamy też zaplanowany szereg warsztatów dotyczących tych szczepionek - powiedział Kuczmierowski.

Reklama

Zobacz też: Czarnek: Spora szansa na powrót klas 4-8 do szkół. Jest jedno "ale"

"Mówienie o mniejszej skuteczności AstraZeneki to gra producentów"

Wirusolog prof. Gut został zapytany o przeznaczenie tej szczepionki dla nauczycieli. Wskazał on, że to produkt równoważny innym zarejestrowanym już w Europie.

- Nieuprawnione jest twierdzenie, że ta szczepionka jest mniej skuteczna. Ten wątek pojawia się tylko dlatego, że nie udało się do tej pory zgromadzić bardzo licznych danych o ochronie, którą ona daje u osób powyżej 60. roku życia. Dlatego właśnie będzie - na razie - wykorzystywana w przedziale wiekowym 18-60 - podkreślił Gut.

Dodał, że ta szczepionka bazuje na tym samym fragmencie białka. Mówienie obecnie o jej mniejszej skuteczności jest elementem pewnej "gry producentów".

- Pamiętajmy, że szczepionka Curevac jest na trzecim etapie badań klinicznych. To produkt niemiecki. To właśnie w Niemczech rozpoczęto kwestionowanie skuteczności produktu AstraZeneca. Czy to przypadek? Do tego szczepionka AstraZeneca jest znacznie tańsza od innych. Pamiętajmy o tych niuansach - powiedział wirusolog.

Zdaniem eksperta to produkt zabezpieczający na poziomie szczepionek na grypę. - A najpewniej wyższej. Szczepionki na grypę kwestionowane nie są - dodał.

Zobacz też: Szczepionki Pfizer. Jest decyzja Komisji Europejskiej

"Szczepienie nauczycieli AstraZeneką jest bezpieczne"

- Szczepienie nim nauczycieli i innych osób poniżej 60. roku życia jest dla nich bezpieczne i bardzo ważne. Ten zastrzyk, a w zasadzie dwa, zabezpiecza przed chorobą, a co najważniejsze - przed ciężkim przebiegiem. Gdy ktoś mówi, że nie ma różnicy, jeżeli coś nie daje 100 procent pewności - to leczy jedynie swoje lęki. Różnica pomiędzy zachorowaniem lekkim - nawet jak takie się zdarzy, a zgonem - jest zasadnicza - dodał ekspert.

W jego ocenie szczepienie nauczycieli jest ważne z wielu powodów m.in. na możliwość normalnego funkcjonowania systemu edukacji. Przede wszystkim jest istotne z jednego podstawowego powodu - braku możliwości zaszczepienia uczniów.

- Wiemy już, że nie ma obecnie szczepionki dla dzieci i młodzieży. Dlatego nauczyciele cały czas będą się stykali z osobami potencjalnie zakażonymi. Oczywiście szczepienia to ich wybór. Decyzja wydaje się jednak logiczna i jasna - zakończył prof. Gut.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy