Reklama

Szczepienia w Polsce. Kuczmierowski: Pod koniec maja dostawa 2,4 mln dawek Pfizera

- Dostawy szczepionek są mocno w kratkę. Firma Pfizer jest pod tym względem najbardziej stabilna - przyznał w piątek Michał Kuczmierowski, prezes ​Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych. Dodał, że co tydzień do Polski trafia około 1,2 mln dawek preparatu Pfizera, a pod koniec maja może to być nawet 2,4 mln dawek.

Prezes RARS Michał Kuczmierowski pytany był w m.in. o to, czy dostawcy szczepionek przeciwko COVID-19 dotrzymują terminów. - Dzisiaj te dostawy są mocno w kratkę. Najbardziej stabilne są dostawy od Pfizera. Przychodzi do nas co tydzień około 1,2 mln dawek szczepionek. Od końca maja, ostatnich dni maja będzie to nawet 2,4 mln - zapowiedział w radiowej Trójce.

Kuczmierowski dodał, że obecnie oczekuje na szczepionki kolejnych firm, które będą dopuszczane przez Europejską Agencję Leków. - To jest o tyle ważne, że im więcej mamy producentów, tym to nasze bezpieczeństwo dostaw jest większe. Im będziemy mieli więcej zaplanowanych dostaw, tym jest szansa, że więcej szczepionek przyjedzie do Polski - mówił.

Reklama

Jak stwierdził szef Agencji, przy obecnym dziennym tempie szczepień dawki trafiające do Polski powinny być szybko wykorzystane. 

Ostatniej doby przeprowadzono w Polsce 403 398 szczepień, co jest dziennym rekordem. To oznacza, że wykonano dotąd 13 034 348 iniekcji przeciw COVID-19, z czego 3 451 651 drugą dawką preparatów.

INTERIA.PL/PAP

Reklama

Reklama

Reklama