Reklama

Szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Najpierw seniorzy

W Polsce rozpoczęły się szczepienia populacyjne przeciw COVID-19. Po tzw. grupie zero, w której szczepieni byli m.in. medycy, teraz dawkę otrzymają seniorzy. Na początek ci, którzy skończyli 70 lat.

15 stycznia rozpoczęła się rejestracja na szczepienia osób, które skończyły 80 lat, a od 22 stycznia rejestrować mogą się również osoby powyżej 70. roku życia. Szczepienia, zgodnie z harmonogramem, rozpoczynają się dzisiaj. Są realizowane w ponad pięciu tys. punktach w całym kraju.

Cześć podmiotów zrzeszonych w Porozumieniu Zielonogórskim zapowiedziało jednak, że szczepienia seniorów rozpocznie dopiero od wtorku. Wyjaśniono, że nie jest znana dokładna pora poniedziałkowej dostawy.

Ponad 4,6 mln seniorów w Polsce

Wszystkich seniorów powyżej 70. roku życia jest w Polsce blisko 4,6 mln osób, w tym osób powyżej 80 lat jest ponad 1,75 mln, a osób w wieku 70-79 lat - ponad 2,8 mln osób.

Reklama

Ile osób starszych finalnie zgłosi chęć szczepienia, trudno aktualnie wyrokować. Cały czas prowadzone są działania edukacyjne i promocyjne zachęcające do szczepień. Ograniczeniem, jak podkreśla rząd, nie są możliwości zaszczepienia, ale ograniczona liczba dawek.

Nie ma już wolnych terminów

Plany zakładają, że do końca pierwszego kwartału tego roku szczepionkę przeciwko COVID-19 w Polsce przyjmie 3,1 mln osób. Szef KPRM Michał Dworczyk wielokrotnie mówił w ostatnich dniach, że system jest przygotowany na znacznie większą skalę szczepień. Podkreślał też, że to z uwagi na ograniczone wielkości dostaw, nie będzie możliwości zaszczepienia w tym czasie większej liczby osób.

- System, który został stworzony, pozwoliłby na zaszczepienie ponad 11 mln osób, brakuje nam wyłącznie szczepionek - podał w niedzielę. Poinformował ponadto, że w tej chwili nie ma już wolnych terminów szczepień.

Dworczyk podkreślił, że pomimo braku terminów każdy senior może zostawić swoje dane kontaktowe i jak tylko w Polsce pojawią się szczepionki, otrzyma informację zwrotną i zostanie umówiony na konkretny termin.

Duże zainteresowanie

Zainteresowanie szczepieniami jest bardzo duże. 22 stycznia, w ciągu pierwszych trzech godzin zapisów, zarejestrowało się 150 tys. osób w wieku od 70 do 79 lat. Na infolinii odnotowywano nawet 300 tys. połączeń na minutę, co wywołało trudności w jej działaniu.

Seniorzy, którzy nie są mobilni i mogą mieć trudności z dotarciem do punktu szczepień, mogą zgłaszać potrzebę transportu. Wsparcie w tym zakresie organizują samorządy. Informacje dostępne są m.in. na stronach urzędów wojewódzkich.

Dwa preparaty dopuszczone w UE

Obecnie w UE dopuszczone są dwie szczepionki: Comirnaty, wyprodukowana przez Pfizera i BioNTech oraz mRNA-1273 - od Moderny. Na rejestrację czeka m.in. szczepionka firmy AstraZeneca.

Szczepienia przeciw COVID-19 rozpoczęły się w Polsce 27 grudnia z wykorzystaniem preparatu od Pfizera i BioNTech. W poniedziałek do szpitali węzłowych trafią szczepionki Moderny.

Dotychczas prowadzony był etap zero szczepień, w którym szczepionkę mogły przyjąć m.in. służby medyczne, pensjonariusze domów pomocy społecznej czy pracownicy ośrodków pomocy społecznej.

Trzy grupy w etapie pierwszym

Etap pierwszy podzielony został na trzy grupy: 1a - seniorzy powyżej 60. roku życia (rejestrować mogą się na razie osoby 70 plus), 1b - przewlekle chorzy, m.in. osoby po przeszczepach i dializowane, z chorobami nowotworowymi oraz 1c - m.in. funkcjonariusze albo żołnierze: Sił Zbrojnych, Policji, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, prokuratorzy i asesorzy prokuratury oraz członkowie ochotniczych straży pożarnych, ratownicy górscy i wodni wykonujący działania ratownicze oraz nauczyciele.

Ze szczepień w etapie pierwszym będą mogli także skorzystać pacjenci hospicjum domowego oraz placówek zapewniających całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku. Poszerzono również grupę nauczycieli i pracowników pedagogicznych uprawnionych do wcześniejszych szczepień - do grupy tej dopisano pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych oraz interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych.

Jak się zarejestrować?

Jest kilka możliwości rejestracji na szczepienie. Zainteresowani mogą zadzwonić na infolinię 989, wysłać SMS o treści SzczepimySie pod numer 664 908 556, skorzystać z e-rejestracji lub zapisać się bezpośrednio w punkcie szczepień. Ważne, by chcąc skorzystać z ostatniej opcji, nie iść do punktu szczepień. Wystarczy tam zatelefonować.

Dane z niedzieli pokazują, że liczba wykonanych w Polsce szczepień przeciw COVID-19 przekroczyła 701 tys.

Ładowanie...
PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy