Reklama

Szczepienia nastolatków na COVID-19 także szczepionką Moderny

Od piątku dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat będą mogły zaszczepić się preparatem Spikevax od firmy Moderna – poinformowało Ministerstwo Zdrowia.

Polscy pacjenci otrzymują szczepionkę przeciw COVID-19 jednej z czterech firm. Preparatami firm Moderna, AstraZeneca i Jannsen (Johnson & Johnson) szczepione są obecnie tylko osoby od 18. roku życia. Do tej pory preparatem firmy Pfizer/BioNTech, obok osób pełnoletnich, szczepione są także dzieci i młodzież w wieku 12-18 lat. Od piątku - jak podaje resort zdrowia - nastolatkowie mają być także szczepieni preparatem Spikevax od Moderny. Szczepionka Jannsen jest jednodawkowa. Pozostałe wymagają powtórzenia dawki.

Jakie odstępy między szczepieniami?

Resort opublikował także komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień u osób do 18. roku życia.

Reklama

Zgodnie z nim w przypadku szczepionki Comirnaty (od firmy Pfizer/BioNTech) rekomendowany odstęp między dwoma dawkami powinien wynieść 21 dni. Z kolei w przypadku szczepionki Spikevax (od Moderny) zarekomendowano odstęp to 28 dni.


Rekomendacje szczepienia

W komunikacie podkreślono, że rekomendacje są zgodne z charakterystyką produktów leczniczych.

Ministerstwo zaznaczyło, że w celu uzyskania maksymalnej możliwej ochrony przed COVID-19, w tym choroby wywołanej przez wariant Delta wirusa SARS-CoV-2, ważne jest podanie dwóch dawek szczepionki bez nieuzasadnionego wydłużania odstępów między dawkami.

Działania niepożądane

Według informacji EMA działanie preparatu Moderny przeanalizowano w badaniu z udziałem 3732 dzieci w wieku od 12 do 17 lat. Wykazało ono, że szczepionka powoduje porównywalną odpowiedź immunologiczną, jak w grupie wiekowej 18-25 lat. U żadnego z 2163 dzieci, które dostały prawdziwą szczepionkę nie zaobserwowano objawów Covid-19. W grupie 1073 dzieci, która dostała placebo, objawy wystąpiły u czterech osób. Na podstawie tych wyników EMA stwierdziła, że skuteczność preparatu Moderny u dzieci w wieku od 12 do 17 lat jest podobna do skuteczności u dorosłych.

Najczęstsze działania niepożądane u dzieci w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie występują u osób w wieku 18 lat i starszych. Obejmują one ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, zmęczenie, bóle głowy, bóle mięśni i stawów, powiększenie węzłów chłonnych, dreszcze, nudności, wymioty i gorączkę - poinformowała Agencja. Objawy te są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Czytaj też: 

Szczepienia w Polsce. Ponad 18 mln osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19

Porównał szczepienia do Holokaustu. Skandal w Niemczech

PAP/INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy