Reklama

Szczepienia. Japonia wypłaci odszkodowania za skutki uboczne

29 osób otrzyma odszkodowania za skutki uboczne szczepionek przeciw koronawirusowi. To pierwsza tego typu decyzja w Japonii. Podkomitet ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej rozpatrywał wnioski 41 osób w wieku 18-83 lat, które domagały się zwrotu kosztów leczenia, wizyt lekarskich i hospitalizacji.

Japoński rząd pokryje koszty leczenia 29 osób, które twierdzą, że ich stan zdrowia pogorszył się w związku ze szczepieniem przeciw COVID-19 - poinformował w piątek dziennik "Mainichi Shimbun".

Decyzja podkomitetu ministerstwa zdrowia, pracy i opieki społecznej w sprawie tych osób została podjęta na bazie ustawy o immunizacji, która nakazuje rządowi wypłatę odszkodowań osobom cierpiącym w wyniku szczepień - pisze japońska gazeta.

Jakie skutki uboczne szczepienia?

Podkomitet rozpatrywał wnioski 41 osób w wieku 18-83 lat, które domagały się zwrotu kosztów leczenia, wizyt lekarskich i hospitalizacji. Wnioskodawcy skarżyli się na skutki uboczne po szczepieniu przeciw COVID-19, w tym anafilaksję, czyli gwałtowne reakcje alergiczne.

Reklama

Urzędnicy zatwierdzili zwrot kosztów leczenia w 29 przypadkach, a w pozostałych 12 odroczyli decyzję. Żaden z wniosków nie został odrzucony - podkreśla "Mainichi Shimbun".

Według danych ministerstwa zdrowia do 25 lipca w Japonii podano ponad 74 mln dawek szczepionki Pfizera, a wśród szczepionych zgłoszono 360 przypadków anafilaksji. Na 3,58 mln podanych dawek szczepionki Moderny odnotowano natomiast osiem przypadków anafilaksji.

Czytaj też: Szczepienia a wariant Delta. Nowe badania: Spada skuteczność

Szczepienia a liczba zgonów

Do końca lipca stwierdzono również 919 zgonów wśród osób zaszczepionych niedawno przeciw COVID-19. Specjalny podkomitet do spraw skutków ubocznych nie stwierdził związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy szczepieniami a zgonami.

Ministerstwo zdrowia oceniło niedawno na podstawie danych statystycznych, że dwie dawki szczepionki drastycznie zmniejszają ryzyko śmierci na COVID-19 wśród osób starszych, nawet jeśli dojdzie do infekcji. Wśród zaszczepionych pacjentów po 64. roku życia zakażonych koronawirusem współczynnik zgonów był około pięciu razy niższy niż wśród ich niezaszczepionych rówieśników.

Japonia mierzy się obecnie z czwartą falą pandemii, napędzaną przez bardziej zaraźliwy wariant koronawirusa Delta. W piątek stan wyjątkowy obowiązujący w Tokio i kilku innych prefekturach został rozszerzony na kolejne obszary. Obecnie obejmuje tereny zamieszkane przez ponad połowę ludności kraju. Od początku pandemii w Japonii zgłoszono ponad 1,2 mln zakażeń koronawirusem i ponad 15 tys. zgonów na COVID-19.

Czytaj też: Szczepienia w Izraelu. Trzecia dawka dla każdego powyżej 12. roku życia

PAP
Dowiedz się więcej na temat: szczepienia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy