Reklama

Szczepienia. Immunolog: Liczba infekcji wzrasta, ale uda się uniknąć nowej fali

- Wzrost infekcji koronawirusem nie oznacza koniecznie preludium nowej fali, ponieważ w ogromnej większości przypadki te nie wymagają hospitalizacji - uważa immunolog Francesco Le Foche z uniwersytetu La Sapienza w Rzymie.

W środowym wywiadzie dla włoskiego dziennika "Corriere della Sera" naukowiec oświadczył: "Po tylu katastrofach spowodowanych przez pandemię słusznie jest być zaalarmowanym i niestety liczyć się z następnymi zgonami. Ale sytuacja w Zjednoczonym Królestwie napawa optymizmem". Jak zaznaczył, w Wielkiej Brytanii zakażenia rosną, ale szpitale nie zapełniają się.

- To dowód efektu szczepień, które powodują różnice. Udało się rozegrać finał Mistrzostw Europy na pełnym stadionie Wembley w warunkach bezpieczeństwa, a odnoszę się tylko do tego, co działo się wewnątrz, gdzie weszli wyłącznie uodpornieni przeciwko COVID-19 - dodał immunolog.

Reklama

Czytaj także: Dr Paweł Grzesiowski o czwartej fali: W tych regionach będzie rzeź 

Co z igrzyskami?

Jego zdaniem "negatywnym przykładem" jest Japonia, gdzie Igrzyska Olimpijskie odbędą się bez kibiców.

Jak zauważył Le Foche, w Japonii zaszczepiono tylko 15 procent populacji. 

Japończycy, podkreślił, są bardzo ostrożni w kwestii dystansu i maseczek, ale "przestrzeganie reguł indywidualnych nie wystarcza".- Bez szczepień donikąd się nie zajdzie - ocenił immunolog.

"Mistrzostwa Europy otworzyły piłkę nożną"

Zapytany o to, czy należy spodziewać się wzrostu zakażeń po hucznych obchodach zwycięstwa Włochów na piłkarskich mistrzostwach Europy, immunolog przyznał, że może ich przybyć. 

- Pociesza fakt, że młodzi ludzie, czyli grupa najbardziej dotknięta w obecnej fazie epidemii, bardzo rzadko zapada na ciężkie formy choroby- powiedział naukowiec.

Zaznaczył: "Pięknym widokiem był entuzjazm kibiców, to zachęcający sygnał ożywienia, koło zamachowe dla gospodarki - stwierdził. Jak zauważył, mecz Atalanta-Walencja w Mediolanie w lutym 2020 roku jako epicentrum wielu zakażeń Sars-CoV-2 "zamknął piłkę nożną" w zeszłym roku.

- Mistrzostwa Europy ją otworzyły - uważa włoski ekspert.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: szczepienia

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy