Reklama

Szczepienia 12-latków i łagodzenie obostrzeń. Jest rozporządzenie

Szczegóły dotyczące szczepień 12-latków przeciwko COVID-19 oraz zmiany w obostrzeniach w Polsce znalazły się w najnowszym rozporządzeniu. Nowe zasady będą obowiązywać do 25 czerwca.

Rozporządzenie przewiduje możliwość szczepienia przeciwko koronawirusowi osób, które ukończyły 12 lat. Uchyla zapis ograniczający organizowanie zgromadzeń, który mówi, że "...zakazuje się organizowania lub udziału w zgromadzeniach w rozumieniu art. 3 ustawy z dnia 24 lipca 2015 r. - Prawo o zgromadzeniach (...), z wyłączeniem zgromadzeń organizowanych na podstawie zawiadomienia (...), albo decyzji", w którym mówi ustawa o zgromadzeniach.

Łukasz Szumowski dla Tygodnika Interii: W tych grupach szczepienie powinno być obowiązkowe

Reklama

Z 50 do 150 osób podnosi dopuszczalną liczbę uczestników imprez i spotkań, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży.

Z co najmniej 50 proc. do co najmniej 25 proc. spada obowiązkowa liczba miejsc w środkach komunikacji publicznej, które muszą pozostać wolne. Rozporządzenie uchyla zakaz urządzania gier hazardowych na automatach oraz działania kasyn.

Działanie siłowni, klubów i centrów fitness będzie możliwe pod warunkiem zachowania reguły 1 osoba na 15 m kw. Podobny jest warunek dopuszczalności działania sal zabaw, przy czym do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19.

Rozporządzenie znosi nakaz, mówiący, że działalność polegająca na przygotowywaniu i podawaniu posiłków i napojów gościom siedzącym przy stołach jest dopuszczalna w ogródku gastronomicznym.

Znosi się zakazy prowadzenie działalności przez domy i ośrodki kultury oraz świetlice, zakazy działania pokojów zagadek, domów strachu, miejsc do tańczenia, prowadzenia działalności związanej z projekcją filmów lub nagrań wideo w domach i ośrodkach kultury, w kinach, na otwartym powietrzu lub w pozostałych miejscach oraz działalności klubów filmowych. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy