Reklama

Spór Wielkiej Brytanii i UE w sprawie eksportu szczepionek

Wielka Brytania i Unia Europejska znów spierają się o szczepionki przeciw COVID-19. Brytyjski minister spraw zagranicznych zażądał, by szef Rady Europejskiej sprostował informację, jakoby Wielka Brytania wprowadziła zakaz eksportu preparatu. Twierdzenia te nazwał "całkowicie fałszywymi".

Szef Rady Europejskiej Charles Michel we wtorek w cotygodniowym newsletterze napisał, że jest zszokowany wysuwanymi pod adresem UE zarzutami "nacjonalizmu szczepionkowego". 

"Fakty nie kłamią. Wielka Brytania i Stany Zjednoczone wprowadziły całkowity zakaz eksportu szczepionek lub składników szczepionek wyprodukowanych na ich terytorium" - napisał Michel, wyjaśniając, iż w przeciwieństwie do tych dwóch krajów Unia Europejska "po prostu wprowadziła system kontroli eksportu dawek wyprodukowanych w Unii".

Brytyjskie MSZ zaprzecza i żąda sprostowania

Rzecznik brytyjskiego rządu zaprzeczył twierdzeniom, jakoby Londyn wprowadził taki zakaz. 

Reklama

Brytyjskie media podały, że szef brytyjskiego MSZ Dominic Raab napisał list do Michela, w którym chce, by ten sprostował nieprawdziwe informacje i wyraża zaniepokojenie, że "fałszywe twierdzenie jest powtarzane na różnych poziomach w Unii i w Komisji Europejskiej".

"Rząd brytyjski nie zablokował eksportu ani jednej szczepionki przeciw COVID-19, ani składników do nich. Wszelkie wzmianki o brytyjskim zakazie eksportu lub jakichkolwiek ograniczeniach dotyczących szczepionek są całkowicie fałszywe" - miał według brytyjskich mediów napisać Raab. 

Dodatkowo do brytyjskiego MSZ wezwany został wysoki rangą członek przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

Poważny spór

W styczniu pomiędzy Londynem a Brukselą doszło do poważnego sporu, gdy UE zapowiedziała przywrócenie kontroli na granicy między Irlandią a Irlandią Północną, by zapobiec nieautoryzowanemu przez nią eksportowi szczepionek. Wprawdzie po fali oburzenia UE po kilku godzinach się z tego wycofała, ale sprawa przekształciła się w szerszy spór o funkcjonowanie porozumień dotyczących handlu z Irlandią Północną, które są częścią umowy o brexicie.

Wprowadzony przez UE mechanizm autoryzacji szczepionek był odpowiedzią na powolne tempo szczepień w krajach członkowskich i nieprecyzyjne umowy zawarte przez Komisję Europejską z ich producentami. 

Do poniedziałku włącznie w całej UE podano 42,13 mln dawek szczepionki, w mającej 6,6-krotnie mniejszą populację Wielkiej Brytanii - 23,8 mln.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy