Reklama

Słowacja: Intensywne kontrole na granicy. Zamknięto część przejść z Polską

Słowacja zamyka niektóre przejścia graniczne, także z Polską. Policja rozpoczęła intensywne kontrole przestrzegania zasad przekraczania granicy, wprowadzonych z powodu COVID-19. Regulacje nie dotyczą jednak tranzytu.

Na granicy z Polską nie będą funkcjonować przejścia graniczne: Radoszyce-Palota, Ożenna-Niżna Polianka, Konieczna-Becherov, Muszynka-Kurov, Leluchów-Czircz, Niedzica-Łysa nad Dunajcom, Łysa Polana-Tatranska Javorina, Chochołów-Sucha Hora, Winiarczykówka-Bobrov oraz Ujsoły-Novot’.

Zamknięta została także część przejść granicznych do Austrii, Czech i na Węgry.

Zgodnie z podjętymi w minionym tygodniu decyzjami rządu do 9 lipca obowiązują dotychczasowe przepisy związane z wjazdem na Słowację. Każda osoba wjeżdżająca z większości państwa europejskich, w tym z Polski, musi przed przekroczeniem granicy mieć wypełniony elektroniczny formularz informacyjny. Musi mieć negatywny test na obecność koronawirusa, być osobą zaszczepioną przynajmniej jedną dawką, od podania której musi upłynąć przynajmniej 21 dni lub być ozdrowieńcem.

Reklama

Te zasady zmienią się 9 lipca o godz. 6:00 rano. Wjazd na Słowację bez obowiązku poddania się pięciodniowej kwarantannie będą miały tylko osoby uważane za w pełni zaszczepione. Za takie uważa się przyjeżdżających z zagranicy, którzy przyjęli dwie dawki i od drugiej upłynęło 14 dni lub zostali zaszczepieni pierwszą dawką i nie minęło 21 dni oraz ozdrowieńcy.

Tranzyt? Nie trzeba mieć negatywnego testu

Tranzyt przez Słowację odbywa się bez zmian, bez testów na COVID-19 i paszportów szczepionkowych.

"Obywatele państw UE, w tym obywatele polscy, a także członkowie ich rodzin, mogą przejechać tranzytem do innego kraju UE przez terytorium Słowacji w ciągu 8 godzin bez zatrzymywania się, za wyjątkiem niezbędnego tankowania paliwa na stacjach benzynowych. Na tranzyt nie jest wymagane posiadanie negatywnego testu na COVID-19 ani wypełnianie jakiegokolwiek formularza" - czytamy na rządowej stronie gov.pl.

Kontrole także wewnątrz kraju

Zaświadczenia o przechorowaniu COVID-19 przestaną być ważne 9 sierpnia, kiedy dodatkowym wymogiem dla takich podróżnych będzie zaszczepienie się przynajmniej pierwszą dawką specyfiku przeciwko COVID-19.

Słowacka policja podkreśliła w swojej informacji, że już od poniedziałku wszelkie zaświadczenia, także europejskie certyfikaty, mogą być kontrolowane nie tylko na przejściach granicznych, ale także wewnątrz kraju. Mogą to robić policjanci lub przedstawiciele służb sanitarnych. Kontrole dotyczyć mogą także formularza informacyjnego.

Zaapelowała także, aby osoby przekraczające granice miały przygotowane potrzebne dokumenty w formie elektronicznej lub wydrukowanej. Od 9 lipca kontrole na granicach mają być jeszcze bardziej szczegółowe.

PAP/INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Słowacja | przejście graniczne | Pandemia koronawirusa

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy