Reklama

Rzecznik MZ: Będziemy decydować o skróceniu izolacji

- Ministerstwo Zdrowia planuje skrócić okres izolacji zakażonych do siedmiu dni - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz. - Będziemy też decydować o zmniejszeniu bazy łóżek dla chorych na COVID-19 - dodał.

- Jeżeli popatrzymy na porównanie pełnych tygodni, tutaj mamy spadki rzędu 12 proc. - zaznaczył Andrusiewicz, komentując liczbę nowych zakażeń koronawirusem w Polsce.

Dodał, że spadki liczby zakażeń "stały się już pewnym trendem". - Towarzyszą temu dwie ważne statystyki. Po pierwsze spadek zleceń testów z Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Tydzień temu było ich ponad 45 tys. dziennie, teraz mamy poniżej 40 tys. Drugi argument to spadek liczby wykonywanych codziennie testów - stwierdził.

Andrusiewicz podkreślił, że 84 proc. zakażeń to wariant Omikron. - W tej chwili w Polsce mamy panujący już Omikron. W ciągu tygodnia-dwóch pozostałe warianty - jak Delta - odejdą w niepamięć - dodał rzecznik resortu zdrowia.

Reklama

Koronawirus. Będzie krótsza izolacja

Andrusiewicz zapowiedział krótszą, siedmiodniową, izolację dla wszystkich osób w Polsce.

- Wiąże się to, po pierwsze, z krótszym okresem objawowym, z krótszym okresem, kiedy zarażamy aktywnie i z koniecznością przywracania do pracy pracowników w różnych branżach, bo - widzicie państwo - przy tej zakaźności wirusa jak szybko wyłączane są osoby z rynku pracy, co nie pozostaje bez wpływu dla gospodarki naszego kraju  - tłumaczył.

Decyzja w sprawie zapadnie w poniedziałek lub wtorek na sztabie kryzysowym w Ministerstwie Zdrowia, natomiast szczegóły ma ogłosić w środę, 9 lutego, minister Adam Niedzielski.

Andrusiewicz podkreślił, że "na ten moment nie ma mowy o likwidacji kwarantanny".

Ponad 2 tys. ponownych zakażeń

W poniedziałek Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 404 nowych zakażeniach koronawirusem SARS-CoV-2. Kolejnych 10 osób z COVID-19 zmarło.

Jak poinformował resort zdrowia, w związku z rosnącą falą ponownych zakażeń, która jest charakterystyczna dla fali wirusa w wersji Omikron, zmieniony zostaje system raportowania i wskazywana będzie dodatkowo liczba osób, które zakaziły się ponownie. Dziś ponowne zakażenie wykryto u 2 427 osób.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Wojciech Andrusiewicz | kwarantanna

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy