Reklama

Rząd luzuje obostrzenia. Szef GIS: Majówka kluczowa. Będą kontrole

Główny inspektor sanitarny Krzysztof Saczka apeluje o rozwagę i respektowanie przepisów w związku z majówką. "Nadchodzący weekend majowy może mieć kluczowe znaczenie dla tempa wygaszania epidemii" - podkreśla. Będą prowadzone kontrole.

"Dziękuję wszystkim, którzy, mimo uciążliwości, podchodzą do ograniczeń z powagą i zrozumieniem oraz uwzględniają w swoim postępowaniu kontekst etyczny, jakim jest ponoszenie odpowiedzialności za zdrowie swoje, bliskich, a także wszystkich obywateli" - przekazał szef GIS w apelu. 

Należy się spodziewać kontroli

Krzysztof Saczka zapowiedział, że w czasie nadchodzącego weekendu majowego wszelkie miejsca użyteczności publicznej, w tym również punkty prowadzące usługi hotelarskie, będą skrupulatnie kontrolowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną wspólnie z policją i innymi służbami.

Reklama

"Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej - w przypadku prowadzenia działalności niezgodnie z przepisami rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem epidemii oraz naruszeń wymagań przepisów higieniczno-sanitarnych - będą podejmować działania zgodnie ze swoimi kompetencjami, a próby omijania zakazów lub ich lekceważenia - nie będą akceptowane" - podkreślił szef GIS.

Zaznaczył, że przepisy przeciwepidemiczne zostały ustanowione w celu ochrony zdrowia i życia obywateli.

Kalendarz luzowania obostrzeń

Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawili w środę kalendarz luzowania w maju obostrzeń epidemicznych.

Pierwsze zmiany nastąpią 1 maja. Od 4 maja z kolei do działalności w reżimie sanitarnym powrócą galerie handlowe, sklepy budowlane i meblowe. Od 8 maja będą mogły wznowić działalność hotele, a 15 maja - restauracje i kawiarnie, ale na razie tylko w ogródkach na świeżym powietrzu.

Rozlicz pit online już teraz lub pobierz darmowy program


PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy