Reklama

Rosja: Liczba zakażonych SARS-CoV-2 przekroczyła 900 tys.

Liczba zakażeń koronawirusem w Rosji sięgnęła 902 701 - poinformowano w środę (12 sierpnia). W ciągu minionej doby potwierdzono w kraju 5102 nowe zachorowania i śmierć 29 pacjentów z COVID-19. Liczba zgonów z powodu koronawirusa od początku pandemii sięgnęła 15 260.

Dane podał rządowy sztab do spraw walki z pandemią. Przyrost infekcji, który dzień wcześniej spadł po raz pierwszy od końca kwietnia poniżej progu pięciu tysięcy, w środę znów kształtuje się nieco powyżej tego poziomu.

Najwięcej zakażeń jest nadal wykrywanych w Moskwie, gdzie od półtora miesiąca ich dobowy przyrost waha się w granicach 600-700 przypadków. Od wtorku wykryto 689 infekcji.

127 zachorowań zdiagnozowano w ciągu minionej doby w obwodzie rostowskim. W regionie tym, sąsiadującym z Ukrainą, wzrost tempa zachorowań obserwowany jest od połowy lipca. 

Reklama

Szczepionka Sputnik V

Prezydent Władimir Putin poinformował we wtorek o zarejestrowaniu w Rosji szczepionki przeciwko koronawirusowi opracowanej przez moskiewski instytut im. Nikołaja Gamalei, placówkę badawczą podlegającą Ministerstwu Zdrowia. Szef resortu Michaił Muraszko zapowiedział w środę, że już w ciągu najbliższych dwóch tygodni lekarze z grup ryzyka otrzymają pierwsze szczepionki. Na przełomie sierpnia i września może rozpocząć się szczepienie lekarzy i nauczycieli.

Zdaniem dziennika "Wiedomosti" oznacza to w praktyce, że szczepienia jesienią będą odbywać się w ramach kolejnego etapu badań klinicznych. Chodziłoby o trzeci etap badań, który - według zapowiedzi resortu zdrowia - obejmie dwa tys. osób i trwać będzie około pięciu miesięcy.

Z tego powodu dziennik ocenia, że informacja o zarejestrowaniu szczepionki "nie oznacza, że Rosja znalazła się w czołówce w wyścigu producentów szczepionki przeciwko koronawirusowi". Konkurenci - światowe firmy farmaceutyczne - prowadzą bowiem już trzeci etap badań - zwraca uwagę dziennik.

Tak więc, jego zdaniem, mówienie o rosyjskiej "pierwszej szczepionce na świecie" to słowa na wyrost. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy