Reklama

Rosja będzie deportować obywateli innych państw zarażonych koronawirusem

"Plan podjętych w Rosji działań, mających zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa, przewiduje deportowanie obywateli obcych państw, u których go wykryto" - poinformował w poniedziałek premier Michaił Miszustin na spotkaniu z wicepremierami.

Miszustin zaznaczył, że koronawirus został w Rosji umieszczony w wykazie chorób niebezpiecznych. 

"Pozwoli to na deportowanie obywateli obcych państw, jeśli taka choroba zostanie u nich wykryta, a także na wprowadzanie specjalnych środków ograniczających, w tym izolacji i kwarantanny" - powiedział premier.

Przypomniał, że Rosja ograniczyła ruch na granicy z Chinami i Mongolią i czasowo zawiesiła wydawanie obywatelom Chin grupowych wiz turystycznych i pracowniczych.

Reklama

Premier zgodził się z propozycją przełożenia forum inwestycyjnego w Soczi, które miało się odbyć w dniach 12-14 lutego. Spośród kilku tysięcy uczestników, którzy zarejestrowali się dotąd na forum, około 500 to obcokrajowcy. Połowa z tych cudzoziemców pochodzi z krajów, w których oficjalnie potwierdzono przypadki koronawirusa.

Dwa przypadki koronawirusa w Rosji

Miszustin zapewnił, że podjęto "wszelkie niezbędne kroki", aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się infekcji koronawirusa w Rosji i że "sytuacja jest pod kontrolą". Zapowiedział ponadto, że Rosja skieruje do Chin pomoc humanitarną.

W Rosji poinformowano w piątek o dwóch przypadkach zarażenia koronawirusem. Wykryto go u dwóch obywateli Chin, przebywających w azjatyckiej części Rosji: w Kraju Zabajkalskim i w obwodzie tiumeńskim. Ich stan - jak podano - jest stabilny.

Koronawirus zabił do tej pory 361 osób w Chinach i jedną na Filipinach. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), nowy groźny wirus, wywołujący zapalenie płuc, stanowi zagrożenie zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym.

Z Moskwy Anna Wróbel

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy