Reklama

RMF: Błędne wyniki testów w Zabrzu. Rząd interweniuje

Ministerstwo Zdrowia odbiera uprawnienia do wykonywania badań pod kątem koronawirusa laboratorium w Zabrzu. To tam wykonano serię testów, które najpierw dały wynik pozytywny, ale po powtórnym przebadaniu okazało się, że pracownicy i pacjenci szpitala w Jastrzębiu-Zdroju na Śląsku nie są zakażeni - podaje RMF FM.

Wszystkie próbki, które są w zabrzańskim laboratorium, mają być przekazane do Państwowego Zakładu Higieny. W tym centralnym i najbardziej referencyjnym laboratorium mają być jeszcze raz przebadane. Chodzi o ustalenie, dlaczego w krótkim czasie próbki pobrane od tych samych osób - personelu i pacjentów - najpierw dały wynik pozytywny, a potem negatywny. 

"Jeszcze nie prostujemy tego wyniku. Tam były 73 próbki pozytywne. Laboratorium zostało zawieszone w wykonywaniu usług na rzecz państwa. Zostało zobowiązane do przekazania wszystkich swoich próbek do Państwowego Zakładu Higieny" - oświadczył rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. 

Reklama

Wyniki pozytywne z tego laboratorium zostały doliczone do niedzielnego, rekordowego (545) bilansu zakażeń. Możliwe, że ministerstwo będzie chciało zmienić ten wynik i nie będzie już tego rekordu zachorowań. 

Resort zdrowia informuje, że badania wykonuje już 87 laboratoriów i w ciągu doby można byłoby ich wykonać nawet 22 tysiące. Ten poziom jednak wciąż nie jest osiągany.

Autor: Mariusz Piekarski 

Opracowanie: Maciej Nycz

RMF

Reklama

Reklama

Reklama