Reklama

Przemysław Czarnek: W kwietniu realny powrót do szkół

- Jeżeli uda się powstrzymać trzecią falę epidemii, realny jest scenariusz, że w kwietniu uczniowie powrócą do szkół - przyznał minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

- Jeżeli uda się powtrzymać tę trzecią falę koronawiursa, a mam nadzieję, że tak będzie dzięki odpowiedzialności całego społeczeństwa, to rzeczywiście jest możliwy powrót do nauczania stacjonarnego w perspektywie poświątecznej, czyli perspektywie jakiegoś półtora miesiąca. Kwiecień jest realny - powiedział Przemysław Czarnek w TVP Info.

Szczepienia nauczycieli

Minister dodał, że resort jest przygotowany na taki scenariusz. - Mamy opracowane wszystkie wytyczne, zalecenia sanitarne wraz z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia - powiedział Czarnek. Dodał, że właśnie by umożliwić powrót dzieci do szkół, przeprowadzono szczepienia nauczycieli. Skorzystało z nich ok. 70 proc. z nich.

Reklama

Z kolei zapytany o próbne egzaminy maturalne, odpowiedział, że szkołom, które je przeprowadzają, to się udaje. Zaznaczył, że odbywają się one przy zachowaniu wymogów bezpieczeństwa sanitarnego. - To ponad 50 proc. szkół w całej Polsce - przypomniał.

Korekty w podręcznikach

Równocześnie minister zaznaczył, że kierując się tym doświadczeniem, w maju matury i egzamin ósmoklasisty powinny również odbyć się w trybie stacjonarnym.

Przyznał, że przegląd treści podręczników dla klas I-II szkół ponadpodstawowych, jaki odbył się na zlecenie ministerstwa, wypadł pozytywnie, a zastrzeżenia dotyczyły np. pewnych korekt językowych.

- Nadal pojawiają się jakieś sformułowania "nazistowskie obozy koncentracyjne w Polsce". Nie. To są niemieckie nazistowskie obozy koncentracyjne. Warto te kwestie doprecyzować w podręcznikach, żeby nikt nie miał żadnych wątpliwości. To są tego typu rzeczy, na które zwróciliśmy uwagę. Generalnie ocena jest bardzo pozytywna i ten dialog z wydawcami jest bardzo dobry - podsumował.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy