Reklama

Prof. Czauderna o przebudowie systemu ochrony zdrowia: Potrzebny konsensus społeczny i polityczny

Pandemia ujawniała, że system ochrony zdrowia musi stać się bardziej odporny na wyzwania, bardziej elastyczny. Do jego przebudowy potrzebny jest konsensus społeczny i polityczny – apelował w poniedziałek podczas Kongresu "Zdrowie Polaków" prof. Piotr Czauderna.

Prof. Piotr Czauderna, koordynator Sekcji Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, mówił o tym podczas pierwszego dnia drugiego Kongresu "Zdrowie Polaków". Podkreślił, że pandemia zachwiała podstawami znanego świata i ujawniła niedoskonałości opieki medycznej.

- W pierwszych miesiącach mało jeszcze wiedzieliśmy o pandemii, ekscytowaliśmy się każdą publikacją naukową. Potem okazywało się, że nie spełniają one rygorów naukowości, wyniki są wycofywane albo podważane - zwrócił uwagę.

Zastrzegł, że wciąż nie ma pełnego zrozumienia natury choroby COVID-19 i samej pandemii, dlatego trudno zdecydowanie jej przeciwdziałać. - Paradoksalnie czas kryzysu takie działanie umożliwia, a przynajmniej ich zaplanowanie. Druga kwestia - to zrozumienie niedostatków naszego systemu ochrony zdrowia i odpowiednie zaplanowanie jego przebudowy - powiedział prof. Czauderna.

Reklama

"Potrzebny konsensus społeczny i polityczny"

Dodał, że jest do tego potrzebny konsensus społeczny i polityczny. - Trzeba sprawić, aby nasz system ochrony zdrowia stał się bardziej odporny na wyzwania, bardziej elastyczny. Trzeba nieść pomoc pacjentom zarażonym, a jednocześnie nie upośledzać pozostałej działalności systemu, udzielać pomocy innym, którzy jej potrzebują dzisiaj. Apeluję, aby pamiętać o takim konsensusie, bez niego nie usprawnimy naszego systemu- stwierdził.

Specjalista przypomniał słowa Marii Skłodowskiej-Curie, że niczego w życiu nie trzeba się obawiać, tylko trzeba starać się to zrozumieć. - Teraz mamy czas, żeby lepiej zrozumieć i mniej się obawiać. Musimy po pierwsze postarać się zrozumieć epidemię, a do tego jest jeszcze bardzo daleko - dodał.

Prof. Kleiber: Niewykluczone, że z pandemią będziemy się zmagać długo

W czasie kongresu wiceprzewodniczący Europejskiej Akademii Nauki i Sztuk prof. Michał Kleiber przypomniał z kolei, że jedyną chorobą zakaźną, jaką udało się dotąd całkowicie zlikwidować, była ospa prawdziwa. W 1980 r. uznano ją za pierwszą i jak dotychczas jedyną całkowicie unicestwioną chorobę zakaźną.

- Jednak z drugiej strony mamy malarię, na którą umiera co roku prawie 0,5 mln ludzi. Mamy też trąd, odrę i gruźlicę, choroby obecne wśród ludzi od tysięcy lat. Niewykluczone, że z pandemią (COVID-19) zmagać się będziemy długo, a skuteczność zmagań z nią będzie zależała od naszych zachowań - sugerował. 

PAP

Reklama

Reklama

Reklama