Reklama

Premier: Decyzja o zwiększeniu liczby osób na weselach na razie nie zapadła

Rząd na razie nie podjął decyzji pozwalającej na udział w weselach większej liczby osób - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Ta decyzja ma zależeć od dalszego rozwoju epidemii, podobnie jak otwarcie siłowni i kubów fitness, o czym poinformowała minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk.

W sobotę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki oraz minister sportu Danuta Dmowska-Andrzejuk przedstawili informacje o planowanych etapach "powrotu do normalności". Mówiąc o sporcie wyczynowym i rekreacyjnym, podkreślili, że "pierwszy etap" w tej sferze życia został już uruchomiony i dzięki niemu możliwe jest indywidualne trenowanie np. w parkach i lasach.

Premier zapowiedział, że w drugim etapie, od 4 maja, udostępnione dla ograniczonej liczby osób zostaną boiska i inne miejsca uprawiania sportu, które są na otwartej przestrzeni. W trzecim etapie zdejmowania obostrzeń otwarte zostaną sale szkolne i hale sportowe przy zachowaniu limitu zawodników; w czwartym etapie otwarte zostaną siłownie, sale fitness, baseny.

Reklama

Dmowska-Andrzejuk poinformowała też, że pływanie kajakiem będzie dozwolone i będzie możliwość wypożyczania kajaków. Zaznaczyła jedna, że termin, od kiedy ruszą wypożyczalnie kajaków, nie został jeszcze ustalony.

Podobnie wypowiadała się o siłowniach i klubach fitness, których właściciele oczekują na możliwość wznowienia działalności. "Tych terminów nie znamy. Wszystko zależy od tego, jak będzie się rozwijała sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju. Będziemy obserwować, co spowodują poszczególne etapy (rezygnacji z wprowadzonych zakazów - red.). Wiele zależy od dyscypliny społecznej, przestrzegania zasad i dystansu społecznego. Wtedy będziemy mogli mówić o kolejnych terminach - dodała.

Wesela z ograniczeniami

Premier Morawiecki zapytany o możliwość organizowania wesel odpowiedział: "Na razie decyzja o zwiększeniu liczby powyżej 50 osób nie zapadła. Śluby jak najbardziej tak, wesela z ograniczeniami, o których już wcześniej mówiliśmy z ministrem zdrowia".

W poniedziałek weszły w życie przepisy łagodzące obostrzenia dotyczące liczby uczestników nabożeństw w świątyniach w czasie pandemii. Obecnie na każde 15 m kw. powierzchni kościoła może wejść jedna osoba.

W zeszłym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski oświadczył, że wesela i inne tego typu spotkania społeczne będą umożliwiane w kolejnych etapach zmniejszania obostrzeń. Podkreślił, że w wydarzeniach dotyczących kultu religijnego obowiązuje zasada, że w danej przestrzeni może przebywać jedna osoba na 15 m kw. Zaznaczył, że ta regulacja dotyczy także pogrzebów. "Wesela i inne tego typu spotkania społeczne będą w kolejnych etapach umożliwiane. Na dzień dzisiejszy podchodzimy do tego w bardzo ostrożny sposób" - oświadczył Szumowski.

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy