Reklama

Powstają specjalne izolatoria. Za pobyt zapłaci NFZ

Niektóre hotele, hostele, akademiki i sanatoria w kraju zamienią się w specjalne izolatoria - poinformował Narodowy Fundusz Zdrowia. Będą do nich kierowane osoby, które nie mogą odbyć kwarantanny w domu. Za pobyt w izolatorium zapłaci NFZ.

Obiekty, które zostaną przekształcone w izolatoria, wskażą wojewodowie. Mają się one znajdować blisko szpitali jednoimiennych lub innych szpitali zakaźnych. Izolowani pacjenci będą mieć zapewnioną opiekę medyczną i posiłki. Za pobyt zapłaci NFZ.

Kto będzie kierowany do izolatorium?

Opiekę nad izolowanymi pacjentami będzie sprawował personel medyczny pobliskiego szpitala lub oddziału zakaźnego. Zgodnie z wytycznymi opublikowanymi przez NFZ, do izolatorium będą kierowane:

Reklama

  • osoby z COVID-19 o łagodnym przebiegu, które nie wymagają leczenia w szpitalu,
  • osoby, u których podejrzewa się zachorowanie (zostały skierowane przez lekarza do leczenia lub wykonania testów w kierunku SARS-CoV-2 w izolacji poza szpitalem),
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale nie mogą w nim przebywać, bo istnieje ryzyko zakażenia bliskich z grupy ryzyka (np. osoby starsze, z obniżoną odpornością),
  • osoby, którym lekarz zlecił izolację w domu, ale z innych przyczyn nie mogą poddać się jej w miejscu zamieszkania.


Co będą mieć zapewnione izolowani pacjenci?

Jak wskazuje NFZ, w izolatoria zastaną czasowo przekształcone niektóre hotele, hostele, akademiki i sanatoria. Każdy izolowany pacjent będzie musiał mieć zapewnione: osobny pokój z łazienką, opiekę medyczną, łączność telefoniczną z personelem medycznym oraz trzy posiłki dziennie.

"Stan zdrowia osób przebywających w izolatorium jest monitorowany przez personel medyczny. Przynajmniej dwa razy dziennie ma kontrolować go pielęgniarka. Nad izolowanym czuwa również lekarz, który wizytuje pacjenta na miejscu lub udziela teleporady medycznej, np. przez telefon" - informuje NFZ.

Pacjent będzie mógł opuścić izolatorium tylko na podstawie wypisu, gdy dwukrotnie uzyska ujemny wynik testu na obecność koronawirusa. 

NFZ szacuje, że każdy dzień pobytu pacjenta w izolatorium wyniesie ok. 125 zł. Za pobyt zapłaci NFZ.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy