Reklama

Pomysł resortu zdrowia na szybsze szczepienia przeciw COVID-19? Szkolenia dla diagnostów i farmaceutów

Diagności laboratoryjni, farmaceuci i fizjoterapeuci będą mogli szczepić przeciw COVID-19. Ministerstwo Zdrowia przygotowało przepisy o szkoleniu przedstawicieli tych grup zawodowych. Rozpoczną się w marcu.

Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie kwalifikacji osób przeprowadzających szczepienia ochronne przeciwko COVID-19.

Ma ono określić podstawy uzyskania kwalifikacji do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 na podstawie dedykowanego szkolenia przez osoby, które w ramach kształcenia zawodowego nie zostały przeszkolone do wykonywania szczepień.

Projekt przewiduje możliwość przeszkolenia chętnych fizjoterapeutów, farmaceutów, diagnostów laboratoryjnych, w oparciu o prowadzone kursy do podania szczepienia przeciwko COVID-19 składające się z części teoretycznej i praktycznej.

Reklama

Bezpłatne szkolenia rozpoczną się w marcu

Kursy dla osób zainteresowanych będą dostępne nieodpłatnie. Za opracowanie programu kursu jest odpowiedzialne Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP). Rolę uczelni certyfikujących będzie spełniło CMKP oraz każda uczelnia prowadząca kształcenie na kierunku lekarskim lub pielęgniarskim, jeżeli podmioty te posiadają centrum symulacji medycznej.

Nadanie uprawnień do szczepienia przeciwko COVID-19 osobom przeszkolonym umożliwi zatrudnienie w populacyjnych punkach szczepień i zwiększy zaplecze pracowników ochrony zdrowia dostępnych do udzielania świadczenia na okoliczność zabezpieczania procedury szczepienia przeciwko COVID-19.

Rozpoczęcie szkoleń zaplanowane zostało na marzec 2021 roku.

Zobacz też: Niepokojące informacje o dzieciach uczących się zdalnie

PAP

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy