Reklama

Polska przekazała 55 tysięcy dawek szczepionki Kirgistanowi

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Polska przekazała Kirgistanowi nieodpłatnie 55 200 dawek szczepionki przeciw COVID-19. "Darowizna ta stanowi wyraz solidarności szczepionkowej z drugim już po Uzbekistanie państwem położonym w regionie środkowoazjatyckim" - informuje MSZ.

Jak podaje resort dyplomacji w komunikacie przekazanie szczepionek nastąpiło w poniedziałek na międzynarodowym lotnisku w Biszkeku. Preparaty zostały natychmiast po przekazaniu rozdysponowane do regionalnych centrów szczepień.

Kolejny kraj, do którego trafiła pomoc z Polski

Według MSZ w ceremonii związanej z przekazaniem szczepionek uczestniczyli: zastępca ministra zdrowia i rozwoju społecznego Ulugbek Bekturganów, zastępca ambasadora RP w Kirgistanie z rezydencją w Nur-Sułtanie Tomasz Kollat, ambasador UE w Kirgistanie Eduard Auer oraz kierownik Konsulatu Generalnego w Ałmatach, konsul RP Jerzy Timofiejuk.

MSZ przypomina, że Kirgistan to już drugie po Uzbekistanie państwo Azji Środkowej, do którego trafiła w ostatnich miesiącach pomoc z Polski w postaci szczepionek.

Reklama

"Okres ponad półtorarocznej pandemii pokazuje, że walka z COVID-19 stanowi globalne wyzwanie, a przeciwdziałanie chorobie i jej skutkom wymaga solidarności na poziomie ogólnoświatowym. Istotnym elementem przeciwdziałania zachorowaniu jest równy i bezpieczny dostęp do szczepień, których wciąż jeszcze brakuje w wielu miejscach na świecie, również w regionie Azji Środkowej. Zwiększenie liczby zaszczepionych osób w skali globalnej to ważny krok w walce z pandemią w wymiarze światowym" - podkreśla resort spraw zagranicznych.

Niwelowanie negatywnych skutków pandemii

Jak zapewniono, Polska dysponuje obecnie odpowiednim zaopatrzeniem szczepionek, które pozwalają na zabezpieczenie potrzeb wewnętrznych, ale też podzielenie się z partnerami zagranicznymi w potrzebie. "Darowizna szczepionek stanowi symboliczny wyraz wsparcia i solidarności z państwami, które borykają się z problemem pandemii" - dodało MSZ.

Przypomniano, że w ramach solidarności międzynarodowej i walki z pandemią Polska wysłała już do krajów tego regionu sprzęt medyczny oraz środki ochrony osobistej. W minionych miesiącach szczepionki przeciwko COVID-19 trafiły m.in. do Egiptu, Wietnamu, Tajwanu, Kenii, Ukrainy, Australii i Norwegii. Równolegle realizowane są projekty pomocy rozwojowej, mające również na celu niwelowanie negatywnych skutków, jakie niesie ze sobą pandemia.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: szczepienie | COVID-19 | Polskie MSZ

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy