Reklama

Piotr Zgorzelski: Mamy 7 mln ludzi z certyfikatem bezpieczeństwa zdrowotnego

- Rozumiem jedno - że rząd po raz kolejny przyznał się do porażki, bo lockdown jest przyznaniem się władzy do porażki. Do tego, że nie ma żadnej strategii do wyjścia z pandemii, tylko po prostu pozamykać ludzi w domach - mówił wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski (Koalicja Polska-PSL) na antenie Polsat News.

- Zaczynamy poważnie rozmawiać na temat, czy przygotowywać się do zamknięcia Polski - mówił w poniedziałek w programie "Gość Wydarzeń" prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19. Jego zdaniem, w tym lub następnym tygodniu przekroczymy liczbę 30 tysięcy dziennych zakażeń koronawirusem. Zastrzegł, że w takim przypadku możliwy jest całkowity lockdown, w tym zamknięcie kościołów.

Zobacz też: Prof. Horban: Jesteśmy bliscy, by zamknąć Polskę

Reklama

Marcin Fijołek zapytał w "Graffiti" Polsat News o tę wypowiedź wicemarszałka Sejmu Piotra Zgorzelskiego.

- Rozumiem jedno - że rząd po raz kolejny przyznał się do porażki, bo lockdown jest przyznaniem się władzy do porażki, do tego, że nie ma żadnej strategii do wyjścia z pandemii, tylko po prostu pozamykać ludzi w domach - odpowiedział.

Zgorzelski: Miliony ludzi mają certyfikat bezpieczeństwa zdrowotnego

Jak dodał polityk, mamy ponad 5 mln osób zaszczepionych i 2 mln ozdrowieńców. - 7 mln ludzi posiadających certyfikat bezpieczeństwa zdrowotnego ma siedzieć w domu tylko dlatego, że rząd nie ma żadnej strategii - wskazał Zgorzelski. Podkreślił przy tym, że zamykanie gospodarki kosztuje dziennie ok. 1,3 mld zł.

Jak przekazano w poniedziałek w zestawieniu zamieszczonym na rządowej stronie gov.pl, w Polsce podano dotąd 5 026 182 dawki szczepionki przeciw COVID-19 - 3 242 462 pierwszej i 1 783 720 drugiej. Nie oznacza to jednak, że zaszczepiono 5 mln osób.

Zgorzelski przypomniał także, jakie są postulaty opozycji dotyczące walki z pandemią. PSL chce m.in. "pełnego wykorzystania stacji sanitarno-epidemiologicznych". - Pamiętam, jak byłem zaopiekowany przez osoby z sanepidu płockiego - dodał. Jak ocenił, dzisiaj sanepid został "odsunięty na boczny tor".

Wicemarszałek Sejmu powiedział również, że należy uruchomić i włączyć do walki z pandemią prywatny system opieki zdrowotnej. - Mamy niechlubne 5 miejsce w liczbach bezwzględnych jeśli chodzi o umieralność. USA, Brazylia nas wyprzedzają, a my jesteśmy zaraz po nich - dodał.

Poprzednie odcinku programu dostępne są tutaj.

Nie czekaj do ostatniej chwili, pobierz za darmo program PIT 2020 lub rozlicz się online już teraz!

Polsat News

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy